RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pożary w Kalifornii. Strażacy chcą uratować sekwoje

W akcji udział bierze ponad 350 strażaków (fot. Forum/Zuma PressTy O'Neil, zdjęcie ilustracyjne)
W akcji udział bierze ponad 350 strażaków (fot. Forum/Zuma PressTy O'Neil, zdjęcie ilustracyjne)

W Kalifornii strażacy, by uratować przed pożarem wielkie sekwoje w Narodowym Parku Sekwoi, owijają je aluminiowymi ognioodpornymi kocami – przekazała w piątek agencja AP. Zabezpieczane jest także największe drzewo na świecie, sekwoja General Sherman.

Walka z pożarem Caldor w Kalifornii [WIDEO]

Straż pożarna w Kalifornii, wspierana przez funkcjonariuszy i samoloty z kilku innych amerykańskich stanów wciąż walczyła w poniedziałek z pożare...

zobacz więcej

Kalifornijskie władze obawiają się, że pożar może dosięgnąć Narodowy Park Sekwoi, gdzie znajdują się jedne z największych i najstarszych drzew na świecie. Służby szacują, że ogień może tam dotrzeć w ciągu kilku godzin.

W akcji udział bierze ponad 350 strażaków, śmigłowce oraz samoloty gaśnicze. „To bardzo ważny teren dla naprawdę wielu ludzi, więc wkładamy dużo wysiłku, by zabezpieczyć ten wielki las” – powiedziała rzeczniczka parku narodowego Rebecca Paterson.

Od początku lata w Kalifornii wybuchło ponad 7400 pożarów, które strawiły niemal 9 tys. km kw. Pożar Dixie, który według telewizji BBC był drugim największym pożarem w historii Kalifornii, udało się już w większości opanować.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Największe drzewo na świecie ma 83 m wysokości i ponad 9 m średnicy przekroju pnia u podstawy. Szacuje się, że ma około 2300 do 2700 lat. Sherman to jedna z około 2 tys. sekwoi, które rosną w tym kalifornijskim parku narodowym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej