RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Jak chronić się przed ciężkim przebiegiem COVID-19? Naukowcy polecają tę witaminę

Naukowcy sugerują dbanie o odpowiedni poziom witaminy D (fot. Shutterstock/SakSa)
Naukowcy sugerują dbanie o odpowiedni poziom witaminy D (fot. Shutterstock/SakSa)

Nowa analiza wskazuje, że odpowiedni poziom witaminy D może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i zgonu. Naukowcy sugerują dbanie o odpowiedni poziom tej witaminy i jeśli potrzeba – suplementację.

Gdy widzisz smakołyk, trudno ci się oprzeć? Naukowcy to zbadali

Istnieje związek między działaniem układu opioidowego w naszym mózgu a uczuciem głodu wyzwalanego przez bodźce zewnętrzne - dowiedli naukowcy z...

zobacz więcej

Jak tłumaczą autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach „Scientific Reports” , dotychczasowe badania wskazywały, iż niedobór witaminy D zwiększa podatność na wirusowe i bakteryjne infekcje dróg oddechowych.

Obserwacyjne badania sugerowały już także związek między niskim poziomem tej witaminy i COVID-19, ale w tym wypadku mogły działać także inne, związane ze stężeniem witaminy D czynniki, takie jak późny wiek, otyłość, czy inne choroby.

Aby poradzić sobie z tą niepewnością, naukowcy z Trinity College Dublin (Irlandia) i University of Edinburgh (W. Brytania) posłużyli się analizą genów, które wpływają na poziom witaminy D oraz pomiarami ilości światła UV, na którą wystawieni byli ochotnicy.

Zobacz także: Wpływ witaminy D na iloraz inteligencji dziecka

Kilka zespołów próbowało już opartego na genach podejścia, ale nie znalazło żadnej korelacji.

Według autorów nowej pracy – najprawdopodobniej dlatego, że nie wzięto pod uwagę nasłonecznienia, od którego silnie zależy poziom witaminy.

Większość osób z alergiami pokarmowymi nie wie o istnieniu doustnej immunoterapii

72 proc. osób dotkniętych alergiami pokarmowymi nie wie, czym jest immunoterapia doustna (OIT) – wykazało badanie przeprowadzone na Northwestern...

zobacz więcej

Nowe, dokładniejsze podejście przy udziale pół miliona mieszkających w Wielkiej Brytanii ochotników pokazało tymczasem, że z uwzględnieniem nasłonecznienia, związek z witaminą jest trzykrotnie silniejszy, niż bez udziału promieni UV.

Im więcej tych promieni w miejscu przebywania ochotników, tym mniejsze ryzyko hospitalizacji i zgonu. Jednocześnie korelacja z genami okazała się relatywnie słaba.

Choć tego typu analiza nie pozwalała na jasne określenie przyczyn i skutków, to wyniki wskazują, że poziom witaminy D może znacząco wpływać na ryzyko powikłań przy infekcji SARS-CoV-2 .

Aranżacja sklepów ma wpływ na zdrowie klientów – są wyniki badania

Usuwanie słodyczy i innych niezdrowych produktów z kas i końcowych odcinków pobliskich alejek oraz umieszczanie owoców i warzyw w pobliżu wejść do...

zobacz więcej

– Nasze badanie dostarcza kolejnych przesłanek ku temu, że witamina D może chronić przed ciężkim COVID-19. Odpowiednio zaprojektowane, randomizowane i kontrolowane badania z suplementacją witaminą D będą tutaj kluczowe. Do tego czasu, przy niskiej cenie i bezpieczeństwie suplementów z witaminą D, można z pewnością doradzić przyjmowanie odpowiednich suplementów i ochronę przed niedoborem witaminy D, szczególnie, że zbliża się zima – mówi prof. Lina Zgada z Trinity College Dublin.

Substancja ta jest przy tym istotna z punktu widzenia wielu funkcji organizmu, m.in. pomaga utrzymać w dobrym stanie kości i mięśnie – zwracają uwagę naukowcy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Przy braku skutecznych terapii przeciw COVID-19, uważamy, że ważne jest, aby być otwartym na pojawiające się wyniki rygorystycznie prowadzonych badań nad witaminą D – dodaje prof. Evropi Theodoratou z University of Edinburgh.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej