RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pogotowie i szpitale nie dają rady. Szkocja i Irlandia Płn. proszą Londyn o pomoc wojska

Nicola Sturgeon zmuszona była poprosić Anglię o pomoc (fot. Andy Buchanan - Pool/Getty Images)
Nicola Sturgeon zmuszona była poprosić Anglię o pomoc (fot. Andy Buchanan - Pool/Getty Images)

Władze Szkocji i Irlandii Północnej zwróciły się w czwartek do brytyjskiego ministerstwa obrony o przysłanie żołnierzy, którzy pomogliby służbie zdrowia znajdującej się pod wyjątkowo dużą presją z powodu pandemii koronawirusa.

Szwedzki rząd wesprze regiony. Mają dotrzeć do niezaszczepionych migrantów

Władze szwedzkich regionów otrzymają 40 mln koron (ok. 4 mln euro) na nowe sposoby dotarcia do osób, które nie zaszczepiły się przeciw Covid-19 –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W Szkocji kryzys dotyczy pogotowia ratunkowego, które nie nadąża z przyjazdem do wezwań. Jak podały w czwartek szkockie media, w Glasgow 65-letni mężczyzna zmarł po tym, jak na przyjazd karetki czekał przez 40 godzin – i to, mimo że lekarz pierwszego kontaktu tego mężczyzny informował dyspozytorów pogotowia, iż stan pacjenta jest krytyczny. Dzień wcześniej kontrowersje wzbudził minister zdrowia w szkockim rządzie Humza Yousaf, który powiedział, że ludzie powinni „dwa razy pomyśleć”, czy naprawdę potrzebują karetki, zanim po nią zadzwonią.

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon odnosząc się go zgonu wspomnianego mężczyzny przyznała, że taka sytuacja jest nie do przyjęcia, ale wyjaśniała, że z powodu pandemii szkockie pogotowie ratunkowe „stoi w obliczu prawdopodobnie najtrudniejszego splotu okoliczności, od czasu jego powołania”.

Zobacz także: UE opłacała badania nad wirusem SARS-CoV-2? Europoseł chce śledztwa

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Konieczność trzeciej dawki. Jest stanowisko amerykańskiej agencji leków

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zareagowała w środę po raz pierwszy publicznie na argumenty firmy Pfizer o konieczności stosowania...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zapowiedziała też, że zwróci się z prośba o pomoc do ministerstwa obrony w Londynie. „Wrócę do mojego biura, aby sfinalizować szczegóły prośby o pomoc wojskową, abyśmy mogli złożyć ją tak szybko, jak to możliwe. Taka pomoc wojskowa jest już udzielana służbom pogotowia ratunkowego w Anglii i oczywiście w ciągu ostatnich 18 miesięcy otrzymaliśmy pomoc wojskową w innych aspektach pandemii” – powiedziała w szkockim parlamencie.

Konieczność zwracania się z prośbą o pomoc do brytyjskiego rządu jest dla Sturgeon wyjątkowo kłopotliwa politycznie, bo cała jej narracja opiera się na przekonywaniu, że Szkocja jako niepodległe państwo będzie sobie znacznie lepiej radzić niż będąc częścią Zjednoczonego Królestwa.

W Irlandii Północnej problem natomiast jest obłożenie szpitali. Jak podała stacja Sky News, liczba pacjentów w nich wynosi 106 proc. nominalnej liczby miejsc. Minister zdrowia w rządzie północnoirlandzkim Robin Swann zwrócił się do ministerstwa obrony o przysłanie na cały październik 100 medyków wojskowych, którzy odciążyliby personel dwóch szpitali – Belfast City Hospital i Ulster Hospital w Dundonald.

W Zjednoczonym Królestwie ochrona zdrowia jest kompetencją zdecentralizowaną, czyli rząd brytyjski odpowiada za nią tylko w Anglii, a w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej jest ona w wyłącznej gestii tamtejszych rządów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej