RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

W. Brytania: 13 lat przed pożarem wieżowca Grenfell Tower wiedziano o zagrożeniu

W pożarze wieżowca zginęły 72 osoby (fot. David Mbiyu/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
W pożarze wieżowca zginęły 72 osoby (fot. David Mbiyu/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Brytyjski rząd oraz branża budowlana już 13 lat przed pożarem londyńskiego wieżowca Grenfell Tower wiedziały, że okładzina, która przyczyniła się do szybkiego rozprzestrzeniania się ognia, jest niebezpieczna – ujawniła w czwartek stacja BBC.

Brytyjski poseł: Wielka Brytania powinna zaangażować się w Inicjatywę Trójmorza

Wielka Brytania może i powinna zaangażować się w Inicjatywę Trójmorza, gdyż byłoby obustronnie korzystne - uważa brytyjski poseł do Izby Gmin...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Jak podała BBC, panele, z których wykonana była okładzina Grenfell Tower i które powszechnie stosowano w budynkach w Wielkiej Brytanii, nie przeszły przeprowadzonych w 2004 r. testów przeciwpożarowych. Testy stanowiły część badań zleconych przez ówczesny rząd Partii Pracy w celu określenia standardów, jakie powinny spełniać systemy budowlane. Przetestowano wówczas pięć systemów okładzin i uznano, że żaden z nich nie spełnił „proponowanych kryteriów wydajności”.

Jednak wyniki tych testów przekazano jedynie branżowej grupie doradczej z dopiskiem „tajemnica handlowa” i nigdy nie przekazano ich do wiadomości publicznej. Jak podała BBC, dopiero niedawno otrzymała ona poufne dokumenty.

W pożarze, do którego doszło 14 czerwca 2017 r. w 24-piętrowym komunalnym wieżowcu w dzielnicy North Kensington w Londynie, zginęły 72 osoby. Był to najtragiczniejszy pod względem liczby ofiar pożar w jakimkolwiek budynku mieszkalnym w Wielkiej Brytanii od czasu drugiej wojny światowej.

Rozpoczął się on przed godz. 1 w nocy od niewielkiego pożaru w kuchni jednego z mieszkań na czwartym piętrze, ale w ciągu kilku minut płomienie ogarnęły zewnętrzną elewację budynku, a następnie rozprzestrzeniły się na wszystkie strony z taką szybkością, że o godz. 3 większość górnych pięter płonęła. Przenoszeniu się ognia sprzyjał fakt, że budynek był pokryty łatwopalną okładziną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej