RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Holandia: Elektrownie węglowe produkują coraz więcej energii

Emisja gazów cieplarnianych w II kwartale była w Niderlandach o 11 proc. wyższa niż w tym samym okresie 2020r. (zdjęcie ilustracyjne)(fot. Josef F. Stuefer/Contributor/Getty Images)
Emisja gazów cieplarnianych w II kwartale była w Niderlandach o 11 proc. wyższa niż w tym samym okresie 2020r. (zdjęcie ilustracyjne)(fot. Josef F. Stuefer/Contributor/Getty Images)

Elektrownie węglowe w Niderlandach w pierwszej połowie 2021 roku wyprodukowały o połowę więcej energii elektrycznej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Prąd z węgla to już 10 proc. całej energii wyprodukowanej w Niderlandach, informuje Holenderski Urząd Statystyczny (CBS).

Holandia kupiła setki ciężarówek, które nie mogą jeździć po drogach publicznych

550 nowych ciężarówek zakupionych przez ministerstwo obrony dla holenderskiej armii nie może poruszać się po drogach publicznych. Powodem jest to,...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Eksperci tłumaczą to wysokimi cenami gazu. „Mimo tego, że węgiel to najbardziej zanieczyszczające źródło energii elektrycznej, po latach spadku znów cieszy się popularnością w Holandii” – mówi Jilles van den Beukel, analityk ds. energii w Haskim Centrum Studiów Strategicznych cytowany przez dziennik „Het Parool”.

Ekspert przypomina, że cena węgla również rosła, ale znacznie wolniej niż gazu. Głównym dostawcą prądu są w Niderlandach elektrownie gazowe. Produkcja w nich spadła w pierwszej połowie br. z 60 do 52 procent całkowitej produkcji energii elektrycznej.

„Czy już całkowicie oszaleliśmy?” – pyta Marjan Minnesma, szefowa fundacja Urgenda, której celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w Niderlandach.

„Za trzydzieści lat, gdy spojrzymy wstecz, to będziemy stukać się w czoło” – powiedziała gazecie Minnesma.

CBS informuje, że emisja gazów cieplarnianych w drugim kwartale była w Niderlandach o 11 procent wyższa niż w tym samym okresie 2020 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej