RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szefowa MSZ Holandii zrezygnowała z funkcji po krytyce ws. ewakuacji z Afganistanu

Sigrid Kaag (fot. Niels Wenstedt/BSR Agency/Getty Images)
Sigrid Kaag (fot. Niels Wenstedt/BSR Agency/Getty Images)

Izba niższa parlamentu Holandii wyraziła w czwartek wotum nieufności wobec minister spraw zagranicznych Sigrid Kaag. Po decyzji posłów Kaag, krytykowana za nieudolnie przeprowadzoną akcję ewakuacyjną z Afganistanu, zrezygnowała z funkcji.

Biden ogłosił oficjalnie: Czas zakończyć najdłuższą wojnę Ameryki

Prezydent USA Joe Biden oficjalnie poinformował w środę o wycofaniu do 11 września amerykańskich wojsk z Afganistanu. Czas zakończyć najdłuższą...

zobacz więcej

W czwartek koalicyjni chadecy (CU) postanowili poprzeć wniosek o wotum nieufności dla szefowej resortu spraw zagranicznych, zgłoszony przez Partię Pracy (PvdA). Wcześniej za jej odejściem opowiedziały się pozostałe partie opozycji parlamentarnej, od lewa do prawa,  ale bez CU wniosek nie miałby szans powodzenia.

Sigrid Kaag nadal szefową partii


Ostatecznie 78 posłów zagłosowało za wotum nieufności wobec minister, a 72 było przeciw. O wyniku zadecydowała postawa CU. Decyzja izby niższej parlamentu, Tweede Kamer, nie oznacza automatycznego odwołania ze stanowiska.

– Skoro parlament uważa, że rząd działał nieodpowiedzialnie, to mimo że się z tym nie zgadzam, muszę zaakceptować konsekwencję tej decyzji – powiedziała Kaag po głosowaniu.

Zapowiedziała jednak, że pozostanie na stanowisku szefowej socjalliberalnej partii D66. Z rządu nie zamierzają odchodzić ministrowie z jej ugrupowania.

Premier Mark Rutte powiedział, że Kaag to „wielka dama i wspaniała dyplomatka”, a  „jej odejście to strata dla Holandii”. Wotum nieufności udzielono także minister obrony Ank Bijleveld-Schouten z chadeckiej CDA. Nie podała się ona jednak do dymisji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej