RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ambasador RP w Kijowie: Nord Stream 2 zmusza nas do politycznej konsolidacji

Nord Stream 2 pogarsza bezpieczeństwo regionu (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Nord Stream 2 pogarsza bezpieczeństwo regionu (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Gazociąg Nord Stream 2 tworzy deficyt w sferze bezpieczeństwa, co zmusza nas do politycznej konsolidacji – powiedział ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Andrzej Duda: Unia Europejska musi prowadzić politykę otwartych drzwi

Unia Europejska musi prowadzić politykę otwartych drzwi i pamiętać o państwie narodowym – powiedział w Rzymie prezydent Andrzej Duda na spotkaniu...

zobacz więcej

Cichocki podczas wystąpienia w środę na konferencji Ukrainian Central European Forum podkreślił, że sytuacja w regionie się pogarsza. Wymienił w tym kontekście szczyt prezydentów USA i Rosji w Genewie, amerykańsko-niemieckie oświadczenie w sprawie NS2, ukończenie budowy tego gazociągu, sytuację w Afganistanie i na Białorusi – pisze Interfax-Ukraina.

„Z naszego punktu widzenia ta zła dynamika powinna nas konsolidować. Region powinien się wzmacniać, łączyć... Państwa naszego regionu w ten czy inny sposób są ofiarami tej złej dynamiki. Powinniśmy razem znaleźć odpowiedź na te wyzwania i te zagrożenia” – kontynuował polski dyplomata.

„Polska i Ukraina oczekują rzeczywistych gwarancji”


Ambasador zaznaczył, że Polska i Ukraina oczekują rzeczywistych gwarancji tranzytu gazu przez Ukrainę – pisze agencja. „Rozumiemy, że Nord Stream 2 tworzy deficyt w sferze bezpieczeństwa i powinno to być rekompensowane, ale też zmusza nas do politycznej konsolidacji” – zauważył.

Cichocki opowiedział się za utworzeniem nowego formatu dyplomatycznego – podaje Interfax-Ukraina. „Jest format G7. (Państwa z tej grupy) bardzo dużo robią dla reform na Ukrainie, a można pomyśleć też o dyplomatycznym formacie C8 w Kijowie: ambasadorowie krajów bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, Rumunii” – zaproponował ambasador. Dodał też, że proponowałby czołowym politykom ukraińskim, by spotykali się nie tylko z ambasadorami G7, ale też z ambasadorami państw zaproponowanego przez niego formatu.

Czytaj także: Merkel tłumaczy, że nie zdążyła zablokować NS2. Lewica: Ona jest kanclerzem od 2005 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej