RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

24 godziny hańby. Tusk i Budka milczą

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk oraz szef klubu KO Borys Budka (fot. Forum/Wojciech Krynski)
Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk oraz szef klubu KO Borys Budka (fot. Forum/Wojciech Krynski)

Czy Donald Tusk i Borys Budka wyciągną konsekwencje po słowach Klaudii Jachiry, albo przynajmniej potępią jej haniebne słowa? – pytali przez całą środę politycy Zjednoczonej Prawicy. Chodziło o atak na Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i nazwanie go „faszystą”. Chociaż od wpisu posłanki minęła ponad doba, Platforma dalej nie zajęła stanowiska w tej sprawie. Co ciekawe, gdy wcześniej Jachira wywoływała skandale, władze PO bywały bardziej zdecydowane.

Skandaliczne zachowanie Brauna w Sejmie. Groził Niedzielskiemu: Będziesz wisiał! [WIDEO]

Będziesz pan wisiał! – powiedział z mównicy sejmowej poseł Konfederacji Grzegorz Braun do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Poseł został...

zobacz więcej

„Faszysta i antysemita (ot, błędy młodości) wynoszony na ołtarze przez obrońców pedofili (kto nie ma pokus?) podczas stanu wyjątkowego – do obejrzenia na wszystkich kanałach” – napisała na Twitterze Klaudia Jachira.

Wielu polityków oceniało, że jest to element strategii Platformy Obywatelskiej dotyczący „piłowania katolików”. Inni wskazywali, że granica została przekroczona, więc Donald Tusk (jako szef Platformy Obywatelskiej) lub Borys Budka (szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej) zapewne szybko „odetną się” od słów kontrowersyjnej posłanki.

„Czy władze klubu zareagują?” – pytał Borysa Budkę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik (PiS).

Zobacz także ->  „Opiłowywanie” katolików na Zachodzie już trwa. Nitrasy w Polsce też chcą rewolucji

„Większość z nas jest oburzona kolejnym wpisem Klaudii Jachiry, tym razem wymierzonym w dobre imię kard. Stefana Wyszyńskiego” – dodawał poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS). „By zatrzymać tę barbarię konieczna jest reakcja Donalda Tuska” – komentował.

„Czy władze Platformy, czyli Donald Tusk i Borys Budka wyciągną konsekwencje wobec ich posłanki Klaudii Jachiry, posługującej się językiem kłamstwa, pogardy i nienawiści wobec bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – postaci pomnikowej w historii Polski i Kościoła powszechnego?” – dopytywał także Jerzy Polaczek (PiS).

Politolog: Tusk dokonał sprytnego uniku, schodząc z linii ciosu

Gdy Donald Tusk został zapytany o poparcie dla małżeństw LGBT, nie odpowiedział na pytanie. Teraz, gdy Parlament Europejski przyjął rezolucję w tej...

zobacz więcej

Na reakcję władz PO liczyła m.in. europosłanka Solidarnej Polski Beata Kempa. „Gdyby bł. kard. Stefan Wyszyński żył, pewnie by ci powiedział, że swoim zachowaniem nie jesteś w stanie spowodować, żeby cię znienawidził” – zwróciła się do Klaudii Jachiry posłanka Parlamentu Europejskiego.

„To, co robisz pokazuje, że jesteś opętana nienawiścią. Popieram pozew, są granice. Reakcja Donalda Tuska powinna być jedna – Jachira poza klubem” – dodała.

Zobacz także ->  Przecieki z Platformy. Tusk „wściekły” po słowach o „piłowaniu katolików”

Jej partyjny kolega poseł Mariusz Kałużny również wskazywał, że Jachira nie jest osobą przypadkową, tylko reprezentantką Koalicji Obywatelskiej, więc liderzy jej ugrupowania powinni zabrać w tej sprawie głos.

Niestety, chociaż od tych apeli minęła przeszło doba, władze PO milczą. Tymczasem to nie pierwszy skandal w wykonaniu parlamentarzystki z Warszawy. Wcześniej  zamieściła ona na Twitterze zdjęcia wykonane przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie widnieje napis „Bóg Honor Ojczyzna”. Jachira stała przed monumentem trzymają transparent z napisem: „Bób, Hummus, Włoszczyzna, Vege”. Ówczesny lider PO zapewniał, że takie zachowanie już się nie powtórzy, a Jachira przeprosiła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej