RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Amazonia Europy” ogłoszona rezerwatem biosfery [WIDEO]

UNESCO ogłosiło w środę transgraniczny obszar Mura-Drawa-Dunaj rezerwatem biosfery. Jak zaznacza organizacja ONZ, to pierwszy taki obszar, łączący pięć państw na świecie, który obejmuje największy i najlepiej zachowany system rzeczny w Europie Centralnej. Obejmuje on rzeki na terenie Austrii, Chorwacji, Węgier, Serbii i Słowenii. Ustanowienie tego rezerwatu ma na celu stworzenie modelu współpracy międzynarodowej w zarządzaniu dorzeczami.

„Kryzys ekologiczny wymaga pilnych działań”. Polacy walczą ze smogiem #PolskaToWiecej

„Bóg daje życie – smog je odbiera”. Tak brzmiało hasło ogólnopolskiej akcji, której celem było naświetlenie problemu smogu oraz przypomnienie...

zobacz więcej

Obszar ten obejmuje Rezerwat Biosfery Doliny Dolnej Mury (Austria), Transgraniczny Rezerwat Biosfery Mura-Drawa-Dunaj (Chorwacja i Węgry), Rezerwat Biosfery Bačko Podunavlje (Serbia) i Rezerwat Biosfery Rzeka Mura (Słowenia) – podaje UNESCO.

Na terenie tym mieszka około 900 tys. osób. Rezerwat zajmuje powierzchnię 931 820 ha wokół dopływów Dunaju, Mury i Drawy i rozciąga się od Alp przez Kotlinę Karpacką do podnóża gór Półwyspu Bałkańskiego oraz łączy sieć 13 obszarów chronionych. UNESCO określa ten teren „Amazonią Europy” – co czyni go największym chronionym obszarem rzecznym na tym kontynencie.

Organizacja ONZ podaje, że „ten unikalny system rzeczny zapewnia podstawowe usługi ekosystemowe i jest niezbędny do przetrwania charakterystycznych siedlisk i gatunków. Harmonizacja zrównoważonego zarządzania i ochrony różnorodności biologicznej ponad granicami nakreśla znaczący krok naprzód we współpracy międzynarodowej i dzieleniu się odpowiedzialnością, demonstrując gotowość Państw-Stron do myślenia globalnie i do wspólnego działania lokalnie”.

Zobacz także: Niedziela św. Franciszka. „Pierwsze: oszczędzać wodę i jej nie zanieczyszczać”


teraz odtwarzane
UNESCO uznało obszar Mura-Drawa-Dunaj rezerwatem biosfery

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej