RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

16-letni Syryjczyk chciał wysadzić synagogę. Został zatrzymany

„Istniało także niebezpieczeństwo ataku na synagogę w Hagen” (fot. Shutterstock)
„Istniało także niebezpieczeństwo ataku na synagogę w Hagen” (fot. Shutterstock)

Według informacji tygodnika „Spiegel”, po dużej akcji policja w Hagen zatrzymała 16-letniego Syryjczyka, który miał przygotować atak bombowy. Jego celem miała być znajdująca się w tym mieście synagoga. Policja miała dowiedzieć się o planowanym ataku od zagranicznej służby wywiadowczej.

Atak nożownika w Niemczech. Wiadomo, kim był napastnik

29-letni Afgańczyk zaatakował nożem 58-letnią Niemkę w Berlinie. Poważnie ranny został także 66-letni mężczyzna, który próbował jej pomóc. Według...

zobacz więcej

O zatrzymaniu poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii Herbert Reul. – Młody człowiek został aresztowany – powiedział Reul agencji DPA.

Reul dodał również, że „istniało niebezpieczeństwo ataku na synagogę w Hagen”.

Bomba domowej roboty


„W środę wieczorem w Urzędzie Bezpieczeństwa Państwowego w Hagen pojawiła się informacja, że w najbliższym czasie dojdzie do ataku na synagogę. Według śledczych, miała zostać użyta tzw. USBV, czyli bomba domowej roboty” – pisze w czwartek dziennik „Bild”.

Według informacji gazety, do Urzędu Ochrony Konstytucji wpłynęły wskazówki od zagranicznego wywiadu. Ten ostatni poinformował, że Syryjczyk miał zapowiedzieć atak na synagogę na monitorowanym czacie. Śledztwo doprowadziło funkcjonariuszy do młodego człowieka, który mieszka ze swoim ojcem w Hagen.

Według „Bilda” oprócz 16-latka policja „aresztowała także trzech krewnych młodzieńca”.

Zobacz także: Atak nożownika na Śląsku. Napadł przy wejściu do ogródków działkowych

Najwyraźniej do ataku miało dojść w dniu święta żydowskiego, Jom Kippur, Dzień Pojednania. W tym roku Żydzi obchodzą swoje święto 15 i 16 września.

W środę wieczorem policja w Dortmundzie poinformowała na Twitterze, że otrzymała informację o możliwym zagrożeniu w synagodze w mieście Hagen na zachodzie kraju. W nocy podała, że na miejscu nie stwierdzono żadnych oznak zagrożenia, jednak śledztwo jest kontynuowane.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej