RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tajemniczy obiekt uderzył w Jowisza. Scenę uchwycił astronom amator [WIDEO]

Jowisz regularnie jest obijany przez kosmiczny gruz (fot. NASA/José Luis Pereira)
Jowisz regularnie jest obijany przez kosmiczny gruz (fot. NASA/José Luis Pereira)

Kosmiczny gruz regularnie ostrzeliwuje Jowisza. 13 września w największą planetę Układu Słonecznego uderzyła skała, która spłonęła w atmosferze. Jasny błysk był widoczny z Ziemi i zarejestrował go brazylijski obserwator amator Jose Luis Pereira.

Stanisław Lem uhonorowany na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej [WIDEO]

Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema francuski astronauta Thomas Pesquet upamiętnił polskiego pisarza na pokładzie Międzynarodowej...

zobacz więcej

Pereira rejestrował nagrania Jowisza w niedzielę i poniedziałek. Na jednym z filmów zauważył jasną poświatę, która początkowo zignorował. Później wrzucił filmy do aplikacji dla programu DeTeCt, którego celem jest wyłapywanie i scharakteryzowanie uderzeń w gigantyczną planetę. Następnego dnia miał już pewność, co nagrał.

„Jestem cierpliwym obserwatorem. Kiedy Jowisz, Saturn i Mars są w opozycji, staram się robić zdjęcia każdej możliwej nocy bezchmurnego nieba. Zwłaszcza Jowisza, mojej ulubionej planety” – napisał Pereira w oświadczeniu przesłanym portalowi Space.com.

Jowisz znajduje się blisko pasa asteroid, w związku z czym regularnie jest obijany przez kosmiczny gruz. W lipcu 1994 roku fragmenty rozbitej komety Shoemaker-Levy 9 weszły w atmosferę planety i pozostawiły ślady widoczne przez wiele miesięcy.Portal „Komputer Świat” zwraca uwagę, że wiele informacji o Jowiszu dostarczyła sonda NASA o nazwie Juno. Statek ten niedawno świętował dziesięciolecie od rozpoczęcia misji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej