RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Francuscy żołnierze zabili przywódcę Państwa Islamskiego na Saharze

Francja prowadzi w Afryce kampanię przeciwko dżihadystom (fot. Ministère des Armées)
Francja prowadzi w Afryce kampanię przeciwko dżihadystom (fot. Ministère des Armées)

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył że francuskie siły wojskowe zabiły islamskiego bojownika Adnana Abu Walida al-Sahrawiego, przywódcę Państwa Islamskiego na Saharze. Terrorysta jest odpowiedzialny między innymi za zabójstwa amerykańskich żołnierzy i zagranicznych pracowników organizacji pomocowych.

Afganistan. Talibowie znaleźli miliony dolarów w domach byłych ministrów

Bank Centralny Afganistanu poinformował, że talibowie znaleźli ponad 12 mln dolarów w gotówce i złocie w domach byłych przedstawicieli rządu....

zobacz więcej

Macrnon napisał, że Sahrawi został „zneutralizowany”. „To kolejny duży sukces w naszej walce z grupami terrorystycznymi w Sahelu” – napisał francuski prezydent na Twitterze.

Służby wywiadowcze ustaliły, że przywódca dżihadystów stał za zabójstwami francuskich pracowników organizacji pomocowych w 2020 roku. Był również poszukiwany przez Stany Zjednoczone w związku z atakiem na amerykańskich żołnierzy w Nigrze w 2017 roku.

Państwo Islamskie Sahelu jest obwiniane za większość ataków dżihadystów w regionie Mali, Nigru i Burkina Faso. W obszarze tym działa również powiązana z Al-Kaidą Grupa Wspierania Islamu i Muzułmanów.

Stany Zjednoczone zaoferowały nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów za informacje o miejscu pobytu Sahrawiego, który był poszukiwany w związku z atakiem w Nigrze. 4 października 2017 roku w zasadzce zginęło czterech żołnierzy amerykańskich sił specjalnych i czterech żołnierzy miejscowych sił.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej