RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

UE opłacała badania nad wirusem SARS-CoV-2? Europoseł chce śledztwa

Są podejrzenia, że koronawirus wydostał się z laboratorium w Wuhan (fot. Feature China/Barcroft Media via Getty Images)
Są podejrzenia, że koronawirus wydostał się z laboratorium w Wuhan (fot. Feature China/Barcroft Media via Getty Images)

– Wzywam do ustanowienia specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego, która zbada pochodzenie COVID-19 – powiedział podczas sesji plenarnej szwedzki europoseł Charlie Weimers (Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów). Wskazał, że śledztwo powinno wykazać, czy fundusze unijne przekazane Instytutowi Wirusologii w Wuhan przyczyniły się lub umożliwiły prowadzenie badań nad „wzmocnieniem funkcji” (gain-of-function) wirusa.

„The Lancet”: Nie ma potrzeby podawania trzeciej dawki szczepionki

Obecne szczepionki przeciwko Covid-19 są wystarczająco efektywne w zapobieganiu ostremu przebiegowi choroby. Nie ma teraz potrzeby na wprowadzanie...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Pierwsze przypadki „dziwnego zapalenia płuc”, które później nazwano COVID-19, odnotowano oficjalnie w chińskim mieście Wuhan pod koniec roku 2019. Za źródło pandemii uznano tamtejszy „wet market” – miejsce, gdzie można było kupić owoce morza i wszelkiego rodzaju mięso, także nietoperzy i pokrytych łuską ssaków – pangolinów (zwanych też łuskowcami). Szczególnie podejrzane wydawały się nietoperze, które miały być źródłem wcześniejszej epidemii SARS z roku 2002. Wirus, który ją wywołał, znany jest obecnie jako SARS-CoV-1.

W ciągu ostatniego roku australijski zespół naukowców przeprowadził badania z zakresu dynamiki molekularnej oraz symulacje, których wyniki sugerują, że wirus SARS-CoV-2 mógł nie powstać w sposób naturalny – wbrew uprzedniemu stanowisku WHO. Informację taką przedstawiono w arXiv – elektronicznym archiwum naukowych preprintów, piśmie HPC Wire oraz podczas wirtualnego seminarium ICM w ramach konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2021.

Prof. David Winkler z La Trobe University (Melbourne, Australia) oraz prof. Nikolai Petrovsky z Flinders University stworzyli zespół, który miał dokładniej zbadać cechy wirusa, jego pochodzenie oraz interakcje z receptorami. W szczególności chodziło o zbadanie, na ile dobrze białko kolca wirusa SARS-CoV-2 wiąże się z receptorem ACE2 organizmu gospodarza. Jego powinowactwo do receptora wskazywałoby, jak prawdopodobne jest, że wirus zainfekował na przykład nietoperza, a zakażony nietoperz – człowieka. Oprócz pochodzenia wirusa ważną kwestie stanowiło ewentualne zagrożenie ze strony zwierząt towarzyszących człowiekowi – psów, kotów, ptaków, zwierząt gospodarskich – czy mogą się one stać rezerwuarem choroby?

Celowa manipulacja wirusem?


Winkler ostrzegł, że wyniki – które pozostawały w wersji wstępnej przez wiele miesięcy po przesłaniu do kilku czasopism – nie są dowodem na celową manipulację wirusem (tak zwane badania nad „wzmocnieniem funkcji” – gain-of-function) przez chińskich naukowców. Jego zdaniem o wiele bardziej prawdopodobne było przypadkowe uwolnienie, przy czym łuskowiec pozostał wiarygodnym pomostem między nietoperzami a ludźmi. Potrzebne są, jak to określił „dalsze rozważania”, aby zbliżyć się do prawdy. Podejrzenia, że w Wuhan manipulowano wirusem i Zachód finansował badania pojawiają się od jakiegoś czasu. W maju amerykański senator Rand Paul oskarżył dr Anthony'ego Fauciego, wieloletniego dyrektora Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych NIH, o finansowanie badań nad „superwirusem” w USA i „popełnienie ogromnego błędu” poprzez przekazanie know-how Chinom. Paul wielokrotnie konfrontował się z Faucim i domagał się informacji, czy finansował w tym kraju badania nad zjawiskiem gain-of-function. Fauci zaprzeczył oskarżeniu, stwierdzając kategorycznie: „NIH nigdy nie finansował i nie finansuje obecnie badań nad gain-of-function w Instytucie Wirusologii w Wuhan”.

W środę szwedzki europarlamentarzysta Charlie Weimers wezwał, żeby specjalna komisja PE zbadała, czy Unie Europejska pomogła sfinansować chińskie badania, które doprowadziły do powstania wirusa, którym zakaziło się ponad 200 milionów ludzi na świecie. – Miliony zmarły. Pora działać – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej