RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Koniec manewrów Zapad 2021

Żołnierze rosyjscy do końca września mają opuścić Białoruś (fot. PAP/EPA/Służby prasowe Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej)
Żołnierze rosyjscy do końca września mają opuścić Białoruś (fot. PAP/EPA/Służby prasowe Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej)

W czwartek zakończą się białorusko-rosyjskie manewry wojskowe Zapad-2021. Na Białorusi żołnierze ćwiczyli między innymi na poligonach położonych w obwodzie brzeskim. To region Białorusi położony przy granicy z Polską i Ukrainą. W Rosji ćwiczenia odbywały się między innymi na Morzu Bałtyckim, w obwodzie kaliningradzkim i niżnienowogrodzkim oraz pod Petersburgiem.

Na potrzeby manewrów wykorzystano pięć poligonów białoruskich i dziewięć rosyjskich. Na poligonie pod Brześciem odbył się wspólny desant spadochroniarzy z Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Na poligonie Domanowo pod Iwacewiczami ćwiczyły wojska łączności. Poligon pod Baranowiczami odwiedził Alaksander Łukaszenka.

W sumie na Białorusi w manewrach Zapad-2021 uczestniczyło prawie 13 tysięcy żołnierzy, w tym 2,5 tysiąca z Rosji. Wcześniej resort obrony Białorusi zapewnił, że do końca września białoruscy żołnierze wrócą do swoich koszar, a rosyjscy - opuszczą terytorium Białorusi.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Strona rosyjska deklarowała, że w sumie w manewrach miało uczestniczyć nawet 200 tysięcy wojskowych.

Przeczytaj także: Granica bezpieczna dzięki stanowi wyjątkowemu. Ten sam środek stosują Litwa i Łotwa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej