RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wbrew KRS orzekła o nieważności uchylenia immunitetu Tulei. Oboje spotkali się na wiecu

Tuleya według prokuratury przedwcześnie ujawnił informacje z postępowania prokuratorskiego (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Tuleya według prokuratury przedwcześnie ujawnił informacje z postępowania prokuratorskiego (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Sędzia Igor Tuleya uczestniczył w wiecu pod gmachem sądów w Warszawie wraz z sędzią Marzanną Piekarską-Drążek. To właśnie ona była przewodniczącą składu sędziowskiego, który wydał wbrew decyzji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego orzeczenie, że uchylenie Tulei immunitetu sędziowskiego przez tę Izbę nie nastąpiło i że może on orzekać. Izba Dyscyplinarna stwierdziła, że Tuleya świadomie działając bezprawnie, bez zezwolenia rozpowszechnił publicznie (w mediach) wiadomości z postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym.

Igor Tuleya – dożywotni sędziowski banita i jego bliskie relacje z TSUE

To raczej dobrze dla samego Igora Tuleyi, że nie da się już pisać o nim na poważnie jako sędzim. A już na pewno dobrze dla polskiego wymiaru...

zobacz więcej

Protest dotyczył sprawy innego sędziego kontestującego reformę wymiaru sprawiedliwości, Piotra Gąciarka. Jego z kolei prezes Sądu Okręgowego w Warszawie odsunął na 30 dni od orzekania, ponieważ Gąciarek odmówił zasiadania w składzie orzekającym, w którym zasiadał sędzia nominowany z udziałem zreformowanej Krajowej Rady Sądownictwa.

Uczestnicy wiecu zadeklarowali także poparcie sędziemu Adamowi Synakiewiczowi, który uchylił wyrok sądu niższej instancji dlatego, że wydał go sędzia powołany po pozytywnej opinii zreformowanej KRS. Minister sprawiedliwości zarządził przerwę w czynnościach służbowych Synakiewicza.

W materiale wideo opublikowanym przez stowarzyszenie Iustitia wspomniana sędzia Piekarska-Drążek opowiadała, jak bardzo się wzruszyła, gdy podczas rozmowy telefonicznej organizatorka wiecu w Częstochowie „połączyła ją wprost z mamą sędziego Synakiewicza”.

– Było to tak wzruszające. Mama sędziego, rodzina stali z obywatelami przed sądem i ja zapytałam: jak jej jest ciężko? Rodziny w takich sytuacjach są bezradne – skarżyła się Piekarka-Drążek, która zasugerowała też, że oczekuje zmiany władzy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Igor Tuleya widoczny jest na nagraniu z lewej strony za Marzanną Piekarską-Drążek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej