RAPORT

Pogarda

Polska europosłanka chce zakazać wędkarstwa. Co na to inni deputowani?

Europosłanka Sylwia Spurek chce zakazać wędkarstwa (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Europosłanka Sylwia Spurek chce zakazać wędkarstwa (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Polska europosłanka z frakcji Zielonych w PE Sylwia Spurek przedstawiła postulat wprowadzenia w UE zakazu wędkarstwa od 2023 r. Polscy europosłowie - Ryszard Czarnecki (PiS) i Bogusław Liberadzki (Lewica) - są przeciw.

Nowe strefy ochronne ptaków. By nie były niepokojone

W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie wyznaczono kolejne strefy ochrony gniazda bielika (Heliaeetus albicilla) i bociana...

zobacz więcej

Wędkarstwo jest jednym z najstarszych sportów świata. Najstarsza literatura wędkarska poświęcona łowieniu ryb pochodzi z czasów rzymskich z III i II wieku p.n.e.

Europosłanka Sylwia Spurek chce, żeby było ono zakazane od 2023 r. To jeden z postulatów dot. ochrony zwierząt, który przedstawiła na Twitterze.

Sceptyczni wobec propozycji są jednak polscy europosłowie innych frakcji. Ryszard Czarnecki (PiS) powiedział, że jest absolutnie przeciwko. – Wędkarstwo ma długą tradycję w Polsce i innych krajach europejskich. Nie dajmy się zwariować i nie stawiajmy sprawy na głowie, starajmy się dbać o zwierzęta, o ich dobrostan, ale zakazanie wędkarstwa traktuję jako przykład skrajnie ideologiczny – zaznaczył.

Również Bogusław Liberadzki (Lewica) jest - jak powiedział - „absolutnie przeciwny takiemu postulatowi”. – To zupełnie niezrozumiały postulat, wydaje się nawet, że - przepraszam - pozbawiony sensu. Wędkarstwo to jest element nie tylko polskiej tradycji, ale też tradycji wielu państw. Propozycję traktuję jako dziwną fanaberię – dodał.

Spurek broni jednak swojego postulatu. Jak tłumaczy, „w przypadku wędkarstwa trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, iż aspekt żywieniowy nie ma żadnego znaczenia”.

– To jest hobby, to jest rozrywka, to jest coś, co ludzie robią dla przyjemności. Pytanie, czy można krzywdzić, okaleczać, zabijać dla przyjemności. Czy tak samo dyskutowalibyśmy o takich praktykach, gdyby chodziło o psy i koty. (...) Jeśli chcemy budować kulturę praw zwierząt, nie możemy stosować taryfy ulgowej dla myślistwa i wędkarstwa – przekonuje europosłanka Zielonych.

Czytaj także: Zakaz kąpieli i śnięte ryby w nadmorskich kurortach. Mogą ich być dziesiątki ton

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej