RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Jordania: Teren wokół miejsca chrztu Jezusa będzie rozbudowywany

Nowa ustawa umożliwia zagospodarowanie ziem przylegających do miejsca, gdzie, jak mówi tradycja, dokonał się chrzest Chrystusa (fot. Shutterstock)
Nowa ustawa umożliwia zagospodarowanie ziem przylegających do miejsca, gdzie, jak mówi tradycja, dokonał się chrzest Chrystusa (fot. Shutterstock)

Rząd Jordanii wyraził zgodę na prace budowlane wokół „Al-Maghtas” nad Jordanem, uważanego za miejsce chrztu Jezusa. Arabsko-chrześcijański portal „Abouna” podał 14 września, powołując się na doniesienie gazety „Al-Ghad”, że powodem jest rosnący napływ turystów do świętego, w opinii chrześcijan, miejsca.

Król Jordanii: Strzeżemy świętych miejsc chrześcijaństwa. To trwała część świata arabskiego

Chrześcijanie stanowią „trwałą część składową świata arabskiego” – oświadczył król Jordanii Abdullah II. Monarcha dodał, że jego kraj będzie...

zobacz więcej

Zgodnie z raportem było ono dotychczas uznawane za teren rolniczy. Nowa ustawa umożliwia zagospodarowanie teremu. W tym celu ma powstać organizacja non-profit, która zajmie się rozwojem tego obszaru pod nadzorem rady doradczej.

Jordański minister turystyki Nayef Hamidi Al-Fayez wyjaśnił, że rozwój ten powinien zaspokoić potrzeby pielgrzymów i innych osób odwiedzających to jedno z najświętszych i największych miejsc pielgrzymkowych, a także stworzyć miejsca pracy.

„Ważne i cenione miejsce w światowym ruchu religijnym”


Według ,,Al-Ghad" inicjatywę tę poparł i pochwalił kierownik katolickiego centrum medialnego w Ammanie Rifat Bader. Podkreślił on, że Al-Maghtas zyskał „ważne i cenione miejsce w światowym ruchu religijnym”. Dotychczas jednak brakuje tam szeregu usług, jak hotele dla pielgrzymów i grup turystycznych. Nowa ustawa przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności tego miejsca, ponadto może się przyczynić do rozwoju gospodarczego kraju.

– Jako Kościoły zachęcamy do rozwijania takich projektów, które pomogą budować mosty komunikacji z Kościołami świata – stwierdził Bader.

Król Abdullah II wsparł budowy kościołów


Dom królewski Jordanii od lat wspiera rozbudowę tego obiektu, który w 2015 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Król Abdullah II podarował grupom wyznaniowym m.in. działki, na których w ostatnich latach zbudowano wiele nowych kościołów. Ostatnio, w październiku 2020 r. powołano międzynarodową i międzywyznaniową radę doradczą, która ma nadzorować rozwój tego miejsca. Jej członkami są m.in. Dalajlama XIV, chiński przedsiębiorca Jack Ma oraz nowozelandzki reżyser i aktor Sir Peter Jackson.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej