RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Bielan o rzekomym polexicie: Ordynarny fake news opozycji

Najnowsze

Popularne

– Ordynarny fake news opozycji – powiedział w programie „Gość Wiadomości” europoseł Adam Bielan o sugestiach partii opozycyjnych, jakoby rząd PiS robił przymiarki do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. – Prawo i Sprawiedliwość zarówno w referendum akcesyjnym w 2003 roku namawiało do głosowania za wstąpieniem do UE, jak i skutecznie broni naszych narodowych interesów, czego dowodem jest wywalczenie przez rząd 770 mld zł na kolejne 7 lat, blisko dwa razy więcej niż udało się 7 lat temu Donaldowi Tuskowi – argumentował.

PiS wyklucza polexit. Kierownictwo przyjęło uchwałę [WIDEO]

Podczas środowego posiedzenia Komitet Polityczny PiS przyjął uchwałę ws. przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności RP –...

zobacz więcej

– Jedyni politycy, którzy domagają się referendum w sprawie wyjścia Polski z Unii Europejskiej, to politycy Platformy Obywatelskiej. W 2016 roku taką propozycję zgłosił Grzegorz Schetyna, kilka dni temu Paweł Kowal– przypomniał prezes Partii Republikańskiej, która wchodzi w skład Zjednoczonej Prawicy.

Bielan tłumaczył, „jaki cel ma straszenie polexitem”. – Politycy opozycji starają się odciągnąć uwagę od ich spadających wyników w sondażach. Wskazał również, że jego ugrupowanie jest na finiszu negocjacji w sprawie umowy koalicyjnej. – Ustaliliśmy cały pakiet legislacyjny. PiS zgodził się na wzbogacenie Polskiego Ładu o nasze projekty ustaw – wskazał.

Terlecki podgrzał atmosferę


W ubiegłym tygodniu podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki odnosząc się do niedawnych decyzji Komisji Europejskiej, powiedział, że „powinniśmy myśleć nad tym, jak najdalej, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia, bo jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych”.

– Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili i wyszli – powiedział wówczas Terlecki. – My nie chcemy wychodzić, u nas poparcie dla Unii jest bardzo silne, dla uczestnictwa w Unii, ale nie możemy dać się zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność i co ograniczy nasz rozwój – stwierdził wtedy szef klubu PiS. Po tym, gdy te słowa wywołały falę krytycznych komentarzy w mediach, Terlecki stwierdził, że „Polska była, jest i będzie członkiem UE”, a „polexit to szopka wymyślona przez PO i TVN24”. „Dziś trwa walka o to, czy UE będzie wierna zasadom, które legły u jej podstaw, czy pogrąży się w sporach podsycanych przez totalną opozycję. Wierzę, że obecny marazm i kryzys UE uda się przełamać” – napisał Terlecki na Twitterze.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Głos w sprawie zabrał prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński. – Nie będzie żadnego polexitu. To wymysł propagandowy, który po wielokroć był stosowany wobec nas. Jednoznacznie widzimy przyszłość Polski w Unii Europejskiej – zaznaczył.

Zaznaczył jednocześnie, że jego ugrupowanie chce zakończenia „kryzysu widocznego w UE”. – Traktaty w niemałym stopniu przestają obowiązywać albo są wykorzystywane pretekstowo. Zasada równości państw też jest łamana i to w sposób bardzo drastyczny. Widać też tendencje do instrumentalizacji UE przez najsilniejsze państwa, w szczególności jedno – Niemcy. Temu musimy się przeciwstawiać. Jesteśmy za tym, by unijne traktaty zostały odpowiednio doprecyzowane tak, aby różnego rodzaju nadużycia były radykalnie utrudnione – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej