RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Białoruski aktywista spędził 40 dni w karcerze. „Nie otrzymuje pomocy”

Igor Bancer podjął głodówkę w karcerze (fot. FB/Igor Bancer)
Igor Bancer podjął głodówkę w karcerze (fot. FB/Igor Bancer)

Więzień polityczny, punkowy muzyk i Igor Bancer po 40 dniach został zwolniony z karceru, gdzie wysłano go za rzekome naruszenie regulaminu. W proteście były aktywista polskiej mniejszości podjął tam 19-dniową głodówkę, która podkopała mu zdrowie – informuje telewizja Biełsat.

Szefowa KE o działaniach Białorusi: Tego tolerować nie będziemy

Białoruś przeprowadza ataki hybrydowe na granicy, by zdestabilizować Europę – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W...

zobacz więcej

Głodówka była protestem przeciwko nielegalnym działaniom, jakie przeciwko niemu prowadzą więzienne władze. Media internetowe informowały, że przed skierowaniem go do karceru 6 sierpnia br. służba więzienna wzmogła na niego presję. Powodem miał być fakt, że nie zgodził się pisać prośby do prezydenta Alaksandra Łukaszenki o ułaskawienie. Pojawiły się wtedy groźby, że jeżeli nie będzie współpracował, za łamanie regulaminu trafi do kolonii karnej.

Muzyk odsiaduje wyrok 1,5 roku prac przymusowych w półzamkniętym ośrodku poprawczym, który różni się od więzienia, czy kolonii karnej tym, że za zgodą strażników można wyjść z niego do pracy lub na zakupy i posiadać telefon komórkowy.

Strajk głodowy


Skazany przez ostatnie 19 dni w karcerze prowadził strajk głodowy, który sprawił, że podupadł na zdrowiu i ma na przykład problemy z utrzymaniem równowagi. Jednak po powrocie do ośrodka poprawczego odmówiono mu wezwania lekarza, by pomógł mu w wychodzeniu z głodówki.

Igor Bancer ma 41 lat. Jest grodzieńskim muzykiem punkowym, aktywistą miejskim, w przeszłości pełnił funkcję rzecznika prasowego Związku Polaków na Białorusi. Prywatnie jest mężem Andżeliki Orechwo, przewodniczącej Rady Naczelnej Związku Polaków. Mają dwójkę małych dzieci. Na 1,5 roku prac poprawczych został skazany za performance uliczny – taniec bez spodni przed radiowozem milicji po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Jeszcze w areszcie śledczym, domagając się prawa do uczciwego wyroku, punkowiec przez 16 dni prowadził ostry protest głodowy, w którego czasie powstrzymywał się od jedzenia i picia.

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały go za więźnia politycznego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej