RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Afganistan. Talibowie znaleźli miliony dolarów w domach byłych ministrów

Talibowie wprowadzają w Afganistanie swoje porządki (fot. PAP/EPA/STRINGER)
Talibowie wprowadzają w Afganistanie swoje porządki (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Bank Centralny Afganistanu poinformował, że talibowie znaleźli ponad 12 mln dolarów w gotówce i złocie w domach byłych przedstawicieli rządu. Zaapelował, aby wszystkie transakcje w kraju były prowadzone w lokalnej walucie.

Szef dyplomacji UE: Nie ma innego wyjścia, jak rozmawiać z talibami

Unia Europejska nie ma innego wyjścia, jak rozmawiać z talibami, którzy przejęli władzę w Afganistanie – powiedział we wtorek szef unijnej...

zobacz więcej

W oświadczeniu bank podał, że większa część pieniędzy została znaleziona w domu byłego wiceprezydenta Amrullaha Saleha.

Większość pracowników rządowych nie wróciła jeszcze do pracy, w wielu przypadkach pensje nie są wypłacane od miesięcy, pozostawiając miliony ludzi walczących, by związać koniec z końcem. Przed bankami tworzą się wielometrowe kolejki; wprowadzono limit na wypłatę do 200 dolarów miesięcznie.

Abdul Rahim, zdemobilizowany żołnierz dawnej afgańskiej armii przejechał prawie tysiąc kilometrów z miejscowości Faryag do stolicy kraju, aby odebrać swoją wypłatę. – Na prowincji oddziały banków są zamknięte, a w Kabulu tysiące ludzi tłoczą się pod bankami, aby odebrać swoje pieniądze. Przychodziłem na próżno do banku trzy dni z rzędu. Dzisiaj przyszedłem o godzinie 10 i już czekało przed nim dwa tysiące ludzi – powiedział.

Chociaż wznowiono przekazy z zagranicy, klienci oczekujący na środki w międzynarodowych sieciach takich jak Western Union czy MoneyGram, skarżyli się w środę, że odwiedzanym przez nich oddziałom skończyła się gotówka.

„Wszyscy Afgańczycy z rządowych i pozarządowych organizacji są proszeni o używanie afgani (waluty afgańskiej – przyp. red.) w rozliczaniu kontraktów i w transakcjach gospodarczych” – napisał Bank Centralny w oświadczeniu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej