RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Atak hakerów w Niemczech. Celem serwer federalnego komisarza ds. wyborów

Atak hakerów w Niemczech (fot. Shutterstock)
Atak hakerów w Niemczech (fot. Shutterstock)

Z informacji uzyskanych z kręgów rządowych przez portal „Business Insider” wynika, że nieznane do tej pory osoby skutecznie zaatakowały serwer federalnego komisarza wyborczego, odpowiedzialnego za organizację i nadzór nad wyborami na szczeblu federalnym, które odbędą się 26 września.

Niemcy ośmieszają PO. Chodzi o wybory korespondencyjne

Już 26 września Niemcy pójdą do urn. Szacuje się, że odsetek wyborców głosujących listownie przekroczy 50 procent. Niemcy tłumaczą, że takie...

zobacz więcej

Do ataku doszło pod koniec sierpnia – informuje w środę „Business Insider”. Strona internetowa bundeswahlleiter.de, na której publikowane są oficjalne wyniki wyborów, została zbombardowana wyjątkowo dużą liczbą zapytań z internetu. Serwery padły pod naporem danych i strona była przez pewien czas niedostępna. Specjaliści nazywają taki atak atakiem DDos.

Rzeczniczka federalnego komisarza wyborczego Georga Thiela potwierdziła atak: „Pod koniec sierpnia strona internetowa federalnego komisarza wyborczego była dostępna tylko w ograniczonym zakresie przez kilka minut z powodu zakłóceń. Problem został przeanalizowany, a koncepcje techniczne odpowiednio rozwinięte”.

Czy wybory są zagrożone?


Według źródeł rządowych, systemy informatyczne potrzebne do przeprowadzenia wyborów nie zostały naruszone. Wokół odpowiednich serwerów został zbudowany system głębokiej ochrony. Federalny komisarz wyborczy współpracuje z Federalnym Urzędem Bezpieczeństwa Informacji (BSI), Federalnym Urzędem Ochrony Konstytucji oraz Federalnym Urzędem Policji Kryminalnej.

„Atak ten pokazuje, że ostrzeżenia z ostatnich tygodni i miesięcy przed kolejnymi cyberatakami były realistyczne” – pisze portal i przypomina, że niedawno Thiel oświadczył w telewizji ARD, że jest przygotowany nawet na możliwość cyberataku w samym dniu wyborów, np. na stronie internetowej bundeswahlleiter.de.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej