RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Andrzej Duda: Unia Europejska musi prowadzić politykę otwartych drzwi

Unia Europejska musi prowadzić politykę otwartych drzwi i pamiętać o państwie narodowym – powiedział w Rzymie prezydent Andrzej Duda na spotkaniu przywódców Państw Grupy Arraiolos. – Unia, jeśli ma być prawdziwie europejska, musi prowadzić politykę opartą na szacunku – podkreślił.

Prezydent Duda odznaczył w Rzymie arcybiskupa. „To wspaniały Polak i patriota”

Abp Jan Romeo Pawłowski nigdy nie zapomniał o swojej ojczyźnie i rodakach; to wspaniały człowiek, Polak patriota – powiedział we wtorek w Rzymie...

zobacz więcej

Prezydent wskazał, że wspólnota europejska „opiera swoją siłę na zaufaniu, zasobach i zasadach”. – Jej przewaga konkurencyjna to siła miękka, dlatego Wspólnota powinna podkreślać znaczenia prawa jako fundamentu i czynnika stabilizującego relacje międzynarodowe – zaznaczył podczas spotkania z przedstawicielami mediów.

Andrzej Duda złożył również propozycję przywódcom. – Zaproponowałem, aby spotkanie Grupy Arraiolos w 2024 roku odbyło się w Polsce. Spotkania Grupy to bardzo cenne doświadczenie. Podjęliśmy dziś temat między innymi autonomii strategicznej Unii Europejskiej. Przedstawiłem w tej sprawie polski punkt widzenia – nie może się odbywać kosztem NATO, Unia musi prowadzić politykę otwartych drzwi i pamiętać o państwie narodowym – tłumaczył.

Nord Stream 2 i Białoruś


Jak mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, prezydent Duda miał poruszyć podczas rozmów z przywódcami między innymi kwestię Nord Stream 2 oraz sytuacji na granicy z Białorusią. We wtorek i środę prezydent Andrzej Duda bierze udział w 16. spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos w Rzymie. Grupa zrzesza prezydentów kilkunastu państw Europy. Została utworzona w 2003 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio, który zmarł 10 września. Nazwa pochodzi od portugalskiej miejscowości, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów między innymi Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch, do których w późniejszych latach dołączali inni przywódcy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej