RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy: najwyższa inflacja od 30 lat. To jeszcze nie kulminacja

Ekonomiści oceniają, że nie wszystkie towary będą drożeć w jednakowym tempie (fot. Pexels)
Ekonomiści oceniają, że nie wszystkie towary będą drożeć w jednakowym tempie (fot. Pexels)

Według obliczeń Instytutu Badań Gospodarczych (IFO) w Monachium roczna stopa inflacji wyniesie w Niemczech w tym roku prawie 3 procent. Analitycy dodają, że gwałtowny wzrost cen jest jedynie zjawiskiem przejściowym.

Co z PKB i inflacją? Jest prognoza prezesa NBP

Sytuacja polskiej gospodarki jest wyjątkowo dobra i w 2021 r. wzrost PKB może wynieść ok. 5 proc., a w 2022 r. ok. 5,4 proc. - powiedział prezes...

zobacz więcej

Zdaniem analityków monachijskiego instytutu jednym z powodów rekordowo wysokiej inflacji jest powrót do starych progów podatkowych, a także wyższe ceny energii i żywności. „Najwyższy od 30 lat poziom inflacji wynika z chwilowego obniżenia stawek VAT, które w 2020 roku miało napędzić konsumpcję w okresie lockdownu” – czytamy w oświadczeniu IFO.

Ekonomiści przewidują, że nie wszystkie towary będą drożeć w jednakowym tempie, przy czym już w następnym roku inflacja osłabnie. „Kulminację osiągnie prawdopodobnie za trzy miesiące” – prognozują eksperci.

Łagodzenie restrykcji


Jak dodają, ze spadkiem siły nabywczej pieniądza zmagają się obecnie niemal wszystkie rozwinięte gospodarki, gdyż po złagodzeniu restrykcji pandemicznych wzrosła podaż, za czym nie nadąża przywracanie łańcuchów dostaw.

Wskaźnik inflacji jest najważniejszą informacją o zachowaniach konsumenckich. Wpływ na niego mają ceny towarów lub opłaty, na które konsumenci przeznaczają największą część domowego budżetu. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej