RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Burza w Holandii. Rząd ignorował prośby ambasady w Afganistanie o ewakuację

Doniesienia mediów ws. ewakuacji z Kabulu (fot. Getty Images)
Doniesienia mediów ws. ewakuacji z Kabulu (fot. Getty Images)

Rząd przez wiele miesięcy ignorował prośby swojej ambasador i innych pracowników placówki dyplomatycznej w stolicy Afganistanu o ewakuację z tego kraju, ujawnił w środę dziennik „De Volkskrant”.

Wielka Brytania negocjuje z talibami w sprawie dalszej ewakuacji

Wielka Brytania prowadzi rozmowy z talibami, aby zapewnić pozostałym w Afganistanie Brytyjczykom oraz byłym afgańskim współpracownikom możliwość...

zobacz więcej

Rewelacje gazety wywołały burzę w parlamencie. „Posłowie są wściekli” – napisał dziennik „De Telegraaf”. Podczas gorącej debaty w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) opozycyjne partie wezwały w środę rząd do wyjaśnień w tej sprawie. – Musisz wymyślić cholernie dobrą historię, aby odzyskać nasze zaufanie – zwrócił się do premiera Ruttego poseł Partii Socjalistycznej (SP) Jasper van Dijk podczas debaty.

Poseł miał pretensję, że odpowiedzi na ponad 500 pytań od posłów przekazano dopiero we wtorek w nocy, podczas gdy debata zaplanowana była na środę rano.

Ile osób ewakuowano z Kabulu?


– To kolejna zniewaga Tweede kamer – oburzał się poseł socjalistów.

Portal RTL Nieuw przeanalizował rządowe odpowiedzi. Wynika z nich, że ostatecznie ewakuowano z Kabulu 1897 osób, w tym 370 Afgańczyków, którzy pracowali dla Holandii.

Jak informuje stacja telewizyjna RTL4, holenderski samolot zabrał w środę grupę około pięćdziesięciu osób, które uciekły z Afganistanu do Pakistanu. Niedawno zostali tam przyjęci przez holenderską ambasadę w Islamabadzie.

Jest to kilku obywateli Holandii, reszta to Afgańczycy, którzy pracowali dla Holendrów. Z informacji stacji wynika, że wyczarterowany został samolot, bowiem wylot z Islamabadu do Amsterdamu rejsowym samolotem nie jest możliwy ponieważ niektóre osoby nie posiadają paszportów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej