RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Holenderskie szpitale coraz częściej odmawiają przyjmowania porodów

W konsekwencji część ciężarnych jest odprawianych z kwitkiem i musi rodzić w domach (fot. Shutterstock)
W konsekwencji część ciężarnych jest odprawianych z kwitkiem i musi rodzić w domach (fot. Shutterstock)

Ze względu na wyż demograficzny i braki kadrowe szpitale coraz częściej muszą odmawiać przyjmowania porodów. – Sytuacja jest tragiczna. W tym roku musieliśmy już szesnaście razy odmówić wizyt pacjentkom w ciąży z powodu braku miejsca – mówi ginekolog Ingrid Rijksen.

Holandia: Ponad połowa niezaszczepionych chorych na COVID-19 to migranci

Ponad połowa osób hospitalizowanych w Holandii z powodu koronawirusa, które nie były zaszczepione przeciw COVID-19, ma niezachodnie pochodzenie –...

zobacz więcej

– To okropne. Chcemy pomóc, ale nie możemy tego zrobić – dodaje Rijksen, cytowana przez dziennik „Algemeen Dagblad”. Zdaniem ginekolog, która pracuje w szpitalu St. Jansdal w Harderwijk w centralnej części kraju jest to konsekwencja kilku czynników. – Mamy wyż demograficzny i dodatkowo brakuje nam pracowników – wyjaśnia.

W konsekwencji część ciężarnych jest odprawianych z kwitkiem i musi rodzić w domach. – Nie doświadczaliśmy czegoś takiego od dwudziestu lat – powiedziała gazecie położna Attie van Herwijnen.

Zdaniem położnej kobiety są narażone w ten sposób na niepotrzebne cierpienie ze względu na brak odpowiednich środków przeciwbólowych, które są dostępne w szpitalach.

„Algemeen Dagblad” przytacza historię Stephanie Meerleveld z miejscowości Ermelo w centralnej Holandii. Okazuje się, że aż trzy szpitale odmówiły przyjęcia porodu. Ostatecznie jej syn przyszedł na świat w domu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej