RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Grzybiarze z Rumunii przeczesują polskie lasy, idą tyralierą. Leśnicy interweniują

W lasach grzybiarze z Rumunii przemieszczają się tyralierą (fot. Pexels)
W lasach grzybiarze z Rumunii przemieszczają się tyralierą (fot. Pexels)

Na Podkarpaciu w lasach Beskidu Niskiego, głównie w nadleśnictwach Dukla i Rymanów, podobnie jak w poprzednich latach pojawiły się grupy grzybiarzy z Rumunii. Rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych opowiedział o skali zjawiska.

Rumuńscy zbieracze „wymuszają” grzyby od polskich grzybiarzy? Leśnicy pokazali zdjęcia

Coraz częstsze kontrole nie tylko leśników i policji, ale także Straży Granicznej w lasach Podkarpacia. Powodem rumuńscy zbieracze, którzy...

zobacz więcej

– W lasach grzybiarze przemieszczają się tyralierą. Po dokładnym zebraniu w jednym miejscu przemieszczają się w inną okolice – przekazał rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Następnie grzyby są sortowane, pakowane, a później ładowane do samochodów. Z Polski wyjeżdżają między innymi przez polsko-słowackie przejście graniczne w Barwinku.

Polscy grzybiarze niezadowoleni


W podobny sposób grupy grzybiarzy z Rumunii pozyskiwały grzyby w poprzednich latach. Ich działanie spotyka się z niezadowoleniem polskich grzybiarzy, którzy o sprawie informują między innymi leśników.

Jak zaznaczył rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie, „zbierania grzybów przez obywateli Rumunii nie można traktować inaczej niż w przypadku naszych grzybiarzy”. – Nasze prawo nie limituje możliwości zbioru runa leśnego – dodał. Straż Leśna interweniuje w momencie popełnienia przez nich wykroczeń. – Do tej pory strażnicy nałożyli około 20 mandatów, z czego 15 w ostatni weekend, między innymi za wjazd samochodem do lasu lub zaśmiecanie – mówił Marszałek.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jednocześnie przypomniał, że w Polsce lasy są ogólnodostępne. – W związku z tym każdy, jeśli tylko nie łamie przepisów dotyczących zachowania się w lasach, może zbierać grzyby – zauważył.

W ocenie rzecznika krośnieńskiej RDLP, „w ostatnich dniach trwające od kilku tygodni zjawisko osłabło”. – Pogoda sprawia, że w lasach jest znacznie mniej grzybów. Zatem problem powoli zaczyna zanikać – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej