RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dżihadystka prosi o wybaczenie i zgodę na powrót do Wielkiej Brytanii

Sąd Najwyższy orzekł, że Shamima Begum nie może ona wrócić do Wielkiej Brytanii (fot. Laura Lean - WPA Pool/Getty Images)
Sąd Najwyższy orzekł, że Shamima Begum nie może ona wrócić do Wielkiej Brytanii (fot. Laura Lean - WPA Pool/Getty Images)

Shamima Begum, która w 2015 roku jako 15-letnia uczennica wyjechała z Wielkiej Brytanii, aby dołączyć do Państwa Islamskiego, poprosiła o przebaczenie i zaapelowała do brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, by pozwolił jej wrócić do Londynu.

Koniec ISIS w Syrii. Padł ostatni bastion terrorystów

Wioska Baguz na wschodzie Syrii, ostatnia enklawa ISIS w Syrii, została zdobyta – poinformował w sobotę rzecznik Syryjskich Sił Demokratycznych...

zobacz więcej

– Nikt nie może mnie nienawidzić bardziej niż sama siebie nienawidzę za to, co zrobiłam. Wszystko, co mogę powiedzieć, to przepraszam. Po prostu dajcie mi drugą szansę – powiedziała w wyemitowanym w środę w stacji ITV programie „Good Morning Britain” 21-letnia obecnie Begum, która przebywa w Syrii w obozie dla uchodźców.

W lutym tego roku brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że nie może ona wrócić do Wielkiej Brytanii,  by zaskarżyć decyzję o odebraniu jej obywatelstwa tego kraju.

Przekonywała, że została wykorzystana i zmanipulowana, a także – że wyjeżdżając do Syrii nie zdawała sobie sprawy, że Państwo Islamskie jest „sektą śmierci”.

– Jedyną zbrodnią, jaką uważam, że popełniłam, było bycie na tyle głupią, by dołączyć do ISIS  (Państwa Islamskiego) – mówiła Begum, która podczas rozmowy ubrana była w zachodnim stylu – w czapkę z daszkiem i bluzkę bez rękawów. 
 
Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Obywatelki Niemiec, współpracujące z ISIS, mają wrócić do kraju

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec miało wyczarterować samolot, by sprowadzić do kraju niemieckich członków tzw. Państwa Islamskiego z...

zobacz więcej

W Syrii wyszła za mąż za bojownika ISIS                      


– Popełniłam błąd w bardzo młodym wieku. Wiem, że Brytyjczykom jest bardzo trudno spróbować mi wybaczyć, ponieważ żyli w strachu przed ISIS i stracili bliskich z jego powodu, ale ja również żyłam w strachu przed ISIS i również straciłam bliskich z jego powodu, więc mogę rozumieć, co czuli.  Wiem, że bardzo trudno jest im mi wybaczyć, ale z głębi serca mówię, że jest mi bardzo przykro, jeśli kogokolwiek uraziłam, przychodząc tutaj i jeśli kogokolwiek uraziłam tym, co powiedziałam – przekonywała kobieta, która w przeszłości mówiła m.in., że zamach terrorystyczny w Manchesterze, w którym w 2017 r. zginęły 22 osoby, był usprawiedliwiony.

Begum w Syrii wyszła za mąż za bojownika ISIS, z którym miała troje dzieci, jednak wszystkie zmarły.


Zapytana, dlaczego nie pojedzie do Bangladeszu, którego jest obywatelką, powiedziała: Jak kraj taki jak Wielka Brytania, który nie wierzy w karę śmierci, jak może oczekiwać, że pojadę do kraju, w którym zostanę zabita?. 

Kolejna klęska ISIS. To ostatnie dni Państwa Islamskiego w Syrii

Kolejna grupa partyzantów z ISIS poddała się i uciekła z oblężonego terytorium w rejonie Baghouz w Syrii. To ostatnie miejsce w tym kraju...

zobacz więcej

Chce pomóc w walce z ekstremizmem


Begum zwróciła się też bezpośrednio do premiera Johnsona, by pozwolił jej wrócić. – Najwyraźniej nie radzicie sobie z ekstremizmem i terroryzmem w swoim kraju, a ja chcę pomóc w tym, opowiadając wam moje własne doświadczenia, co mówią i jak przekonują ludzi do przyjazdu do miejsc takich jak Syria – kontynuowała.

Odnosząc się do wywiadu udzielonego przez Begum, Sajid Javid, obecny minister zdrowia, który jako szef resortu spraw wewnętrznych podjął w 2019 r. decyzję o odebraniu jej brytyjskiego obywatelstwa, powiedział, że decyzja ta była zarówno zgodna z prawem, jak i moralnie słuszna.

– Nie będę wchodził w szczegóły sprawy, ale powiem, że na pewno nie widzieliście tego, co ja widziałem. Gdybyście wiedzieli, co ja wiedziałem, to wiem – bo jesteście rozsądnymi, odpowiedzialnymi ludźmi – że podjęlibyście dokładnie taką samą decyzję – nie mam co do tego wątpliwości – powiedział.

Przeczytaj też: Znamy schemat rekrutowania kobiet do ISIS

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej