RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Gdzie najczęściej mieszkają studenci? Najnowsze badania

Coraz więcej studentów mieszka u rodziny i znajomych (fot. Shutterstock)
Coraz więcej studentów mieszka u rodziny i znajomych (fot. Shutterstock)

Rośnie liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem. Jednocześnie spadł odsetek wynajmujących nieruchomości – wynika z raportu „Studenci na rynku nieruchomości 2021”.

Popyt na mieszkania wciąż wysoki. Im większe, tym lepsze

Popyt na mieszkania wciąż jest wysoki, szczególnie rośnie jednak zainteresowanie dużymi mieszkaniami. Stopień wyprzedania mieszkań oferujących pięć...

zobacz więcej

Odsetek studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem wzrósł z 27 proc. w 2020 r. do 52 proc. w 2021 r. Spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51 proc. do 33 proc.) – wynika z raportu „Studenci na rynku nieruchomości 2021”, przygotowanego przez Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”.

W raporcie wskazano, że studenci, którzy mieszkali sami, wybierali najczęściej kawalerki (59 proc.), natomiast respondenci najmujący lokale ze współlokatorami najczęściej decydowali się na trzy lub więcej pokoi (48 proc.). Jedynie 9 proc. mieszkań najmowanych w pojedynkę składało się z trzech lub więcej pokoi. Na takie warunki mogli sobie pozwolić tylko najbardziej zamożni najemcy, gdyż w tym przypadku ceny znacznie przekraczały średnią. Lokale dwupokojowe były wybierane przez 32 proc. studentów najmujących samodzielnie oraz przez 41 proc. mieszkających z innymi osobami.

Gdzie są najwyższe stawki za wynajem?


„Średnia miesięczna opłata za najem w analizowanych ośrodkach akademickich w Polsce wyniosła 843 zł dla studentów stacjonarnych i 990 zł dla studentów niestacjonarnych. Miesięczne koszty najmu dla tej drugiej grupy, stanowią blisko 30 proc. comiesięcznych kosztów studenta mieszkającego poza domem rodzinnym” – stwierdzono w raporcie.

Wskazano w nim, że najwyższe stawki najmu pokoi i mieszkań w nieruchomościach prywatnych występują w Warszawie, gdzie mamy do czynienia z największą koncentracją uczelni i studentów w Polsce. Najem całego mieszkania na wyłączność kosztował tu średnio 2 229 zł miesięcznie, czyli aż o 744 zł więcej niż średnia dla wszystkich miast.

W raporcie „Studenci na rynku nieruchomości 2021” przedstawiono analizę na podstawie ponad 2,2 tys. ankiet wypełnianych przez studentów z 24 polskich miast.

Czytaj także: Mieszkania dla uchodźców w Warszawie. Internauci: „Polacy czekają latami”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej