RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Pożar zniszczył kluczowe połączenie energetyczne między Wielką Brytanią a Francją [WIDEO]

Na miejscu pożaru pracowało kilka zastępów straży (fot. James Chance/Getty Images)
Na miejscu pożaru pracowało kilka zastępów straży (fot. James Chance/Getty Images)

Wskutek dużego pożaru stacji transformatorowej zniszczone zostało kluczowe połączenie energetyczne pomiędzy Wielką Brytanią a Francją. Urzędnicy ostrzegają, że problemy z dostarczaniem energii mogą potrwać nawet kilka tygodni.

Walka z pożarem Caldor w Kalifornii [WIDEO]

Straż pożarna w Kalifornii, wspierana przez funkcjonariuszy i samoloty z kilku innych amerykańskich stanów wciąż walczyła w poniedziałek z pożare...

zobacz więcej

Pożar wybuchł w środę w nocy w stacji w miejscowości Sellindge w brytyjskim hrabstwie Kent, tuż przy Cieśninie Kaletańskiej, łączącej Wielką Brytanię z Francją.

Jak podaje Bloomberg, wskutek pożaru zerwane zostało główne połączenie dostarczające energię z Francji, co jeszcze bardziej pogorszyło kryzys energetyczny w Wielkiej Brytanii. W wyniku tej awarii znacząco podskoczyły ceny gazu i prądu.

Wstrzymanie połączenia, które według brytyjskiego kierownika sieci potrwa co najmniej do 13 października, nie mogło nastąpić w gorszym momencie, gdyż dostawy były już ograniczone, a ceny znajdowały się na rekordowo wysokich poziomach.

Wielka Brytania jest importerem energii netto, a Francja jest jej największym dostawcą za pośrednictwem dwóch kabli biegnących przez kanał La Manche.

Na nagraniach udostępnionych w mediach społecznościowych widać było dym unoszący się nad stacją. Na miejscu pracowało kilkanaście zastępów straży pożarnej.

Według służb pożar potrwa jeszcze kilka godzin. Bloomberg podaje, że przepływy na kablu IFA-1 o mocy 2000 MW zatrzymały się tuż po północy. Drugi kabel IFA-2 – o mocy 1000 megawatów – jest obecnie nienaruszony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej