RAPORT

Tusk kontra Tusk

Beata Szydło do europosłów: Gdzie w traktatach to zapisano?

Beata Szydło nawiązała do decyzji KE ws. Polski (fot. Forum/Aleksiej Witwicki)
Beata Szydło nawiązała do decyzji KE ws. Polski (fot. Forum/Aleksiej Witwicki)

Unia Europejska jest dla Europejczyków, jest naszym wspólnym domem i ma służyć Europejczykom, a nie instytucjom europejskim, które chcą coraz bardziej zawłaszczać nasz wspólny europejski dom – mówiła podczas wystąpienia w PE europosłanka PiS Beata Szydło.

KE chce kary dla Polski. Z krajów UE docierają głosy sprzeciwu [WIDEO]

Politycy z Francji, Hiszpanii, Słowenii i Węgier nie zgadzają się na taką politykę Komisji Europejskiej.

zobacz więcej

W Parlamencie Europejskim na sesji plenarnej trwa debata poświęcona sytuacji w Unii Europejskiej. W trakcie dyskusji głos zabrała eurodeputowana PiS Beata Szydło.

– Zadajemy dzisiaj pytanie, jaki jest stan Unii Europejskiej, więc można powiedzieć tak: fasada naszego europejskiego domu jest piękna, pani przewodnicząca jeszcze dzisiaj ją pokolorowała dodatkowo. Ale w środku jest niestety bałagan – mówiła.

Szydło: UE łamie zasady i wartości


Jak wyjaśniała, jest on dlatego, że instytucje europejskie „coraz częściej podejmują decyzje pozatraktatowo i coraz częściej też łamane są zasady i wartości, które kiedyś były fundamentem tego naszego wspólnego europejskiego domu – wartości chrześcijańskie, zasady tolerancji, równości i tego wszystkiego, co one ze sobą niosły”.

Rezolucja o LGBT+. Tak głosowali polscy europosłowie [NAZWISKA]

Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą „małżeństw” jednopłciowych i związków partnerskich, które „powinny być uznawane w całej Unii”....

zobacz więcej

– Pani przewodnicząca (KE Ursula von der Leyen – przyp. red.) tutaj dzisiaj kilkukrotnie przywoływała Roberta Schumana, a więc chcę przypomnieć, że dla niego i ojców założycieli UE właśnie ten fundament był bardzo istotny – wskazała europdeutowana.

– A zatem mam pytanie, na jakiej podstawie traktatowej, ale też i moralnej, KE chce karać regiony, gminy, województwa, które publicznie wyrażają poparcie i wsparcie dla tradycyjnego modelu rodziny, czy dla wartości chrześcijańskich? Jakież to przepisy traktatowe pozwalają łączyć praworządność z wypłacaniem funduszy europejskich? Gdzie w traktatach zapisano, że arbitralne decyzje pojedynczego urzędnika instytucji UE mogą decydować o tym, czy system prawny danego państwa członkowskiego jest zgodny z unijnym prawem czy też nie, skoro jest to prawo suwerennych państw członkowskich? – pytała Szydło.

Podsumowując swoją wypowiedź była premier mówiła, że UE jest dla Europejczyków. – Jest naszym wspólnym domem i ma służyć Europejczykom, a nie instytucjom europejskim, które chcą coraz bardziej zawłaszczać nasz wspólny europejski dom – mówiła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej