RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Gdula: Na Polskim Ładzie skorzystają najbiedniejsi, ale Lewica go nie poprze

Poseł Maciej Gdula o podatkowych propozycjach Polskiego Ładu (fot. Forum/FotoNews/MARCIN BANASZKIEWICZ)
Poseł Maciej Gdula o podatkowych propozycjach Polskiego Ładu (fot. Forum/FotoNews/MARCIN BANASZKIEWICZ)

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku, podwyższenie drugiego progu podatkowego i zmiana sposobu naliczania składki zdrowotnej – to pakiet ustaw dot. Polskiego Ładu, jakim w środę zajmą się posłowie. Maciej Gdula z Lewicy już zadeklarował, że Lewica nie poprze propozycji PiS, choć – jak wynika z ich obliczeń – przyniesie ona korzyści dla osób o najniższych zarobkach.

Krysiak o składce zdrowotnej dla firm: Kompromisowe rozwiązanie

Rozwiązania dotyczące naliczania składki zdrowotnej dla firm, które znalazły się w Polskim Ładzie, należy uznać za pewien kompromis – ocenił dr...

zobacz więcej

Z ostatnich zapowiedzi rządu wynika, że projekty zawarte w Polskim Ładzie będą przyjęte do listopada. Premier Mateusz Morawiecki zapewniał zresztą, że PiS ma w parlamencie większość niezbędną do ich przyjęcia.

Polski Ład w Sejmie


W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła już zresztą pakiet ustaw dot. Polskiego Ładu, w tym także zmian podatkowych. Proponowane rozwiązania zakładają m.in. zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, podwyższenie drugiego progu podatkowego do 120 tys., zmianę sposobu naliczania składki zdrowotnej przez firmy – pozostawienie składki zdrowotnej dla osób rozliczających PIT w wysokości 9 proc. dochodu, ale bez możliwości odliczenia jej części od podatku.

Sejm ma się zająć ustawami na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie poprze ich Lewica, która wcześniej wielokrotnie wypowiadała się o zmianach podatkowych pozytywnie.

Gdula: Policzyliśmy, przybędzie zarabiającym najniższa krajową


– Nie zagłosujemy za tą ustawą – mówi wprost poseł Maciej Gdula pytany o Polski Ład.

– Co z tego, że będzie większa kwota wolna od podatku, jak nie będzie można odliczyć składki (zdrowotnej – red.)? Jak policzyliśmy to, ludziom, którzy zarabiają najniższą krajową, przybędzie miesięcznie 150 zł. To jest ta wielka podatkowa rewolucja? – mówił Gdula, pytając, dlaczego Lewica miałaby się „dołączać do jakiegoś propagandowego pomysłu PiS”.

Składka zdrowotna


Z proponowanych przez rząd zmian wynika, że osoby rozliczające się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na karcie oraz korzystające z podatku w stałej wysokości 19 proc. – tzw. podatku liniowego w 2022 r. zapłacą składkę w wysokości 4,9 proc.

Z kolei osoby rozliczające się na zasadach ogólnych czyli według skali tabeli podatkowej zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. dochodu, podobnie jak osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę czy umów cywilnych.

Zobacz także: Polski Ład. Jak zmieni się pakiet podatkowy? [PRZYKŁADY]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej