RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szefowa KE o działaniach Białorusi: Tego tolerować nie będziemy

Unia musi zadbać o bezpieczeństwo swoich granic – podkreśla von der Leyen (fot. Thierry Monasse / Pool/Anadolu Agency via Getty Images)
Unia musi zadbać o bezpieczeństwo swoich granic – podkreśla von der Leyen (fot. Thierry Monasse / Pool/Anadolu Agency via Getty Images)

Białoruś przeprowadza ataki hybrydowe na granicy, by zdestabilizować Europę – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W środę wygłosiła orędzie o stanie Unii na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapewniła o wsparciu Unii dla Polski, Litwy i Łotwy.

Tak przewożą migrantów. SG ujawnia kolejne nagranie

Straż Graniczna udostępniła nagranie, na którym widać, jak białoruscy pogranicznicy przewożą migrantów przybyłych z Bliskiego Wschodu na różne...

zobacz więcej

Ursula von der Leyen nawiązała do działań reżimu w Mińsku, który podsyca kryzys migracyjny.

„Kryzys zapuka do naszych drzwi”


– Białoruś wypycha migrantów przez granicę, tego tolerować nie będziemy – podkreśliła szefowa Komisji. Powiedziała, że o Unia musi zadbać o bezpieczeństwo swoich granic. – Europa wie lepiej niż ktokolwiek inny, że jeśli nie działa się na czas w reakcji na kryzys za granicą, to ten kryzys zapuka do naszych drzwi – powiedziała szefowa Komisji.

Wspólnota tym razem obawia się napływu uchodźców z Afganistanu, ale w przeciwieństwie do 2015 roku nie mówi się już o obowiązkowym przyjmowaniu migrantów, a przede wszystkim o pomocy na miejscu, w regionie. Szefowa Komisji Europejskiej powiedziała też, że Unia musi zadbać o bezpieczeństwo w swoim sąsiedztwie, wskazując na ataki hybrydowe i cyberataki.

– Dziś już nie trzeba armii i rakiet, żeby spowodować zagrożenie. Można sparaliżować plany przemysłowe lub działalność szpitali i wystarczy laptop. Można zaburzyć wybory używając smartfona i odpowiedniego oprogramowania – powiedziała von der Leyen. Nie wymieniła jednak żadnego kraju z nazwy, nie powiedziała, z jakiego kierunku Unia może spodziewać się takiego zagrożenia, choć ostatnie lata pokazały, że jednym z zagrożeń dla Wspólnoty jest Rosja.

Zobacz także: Straż Graniczna ujawnia kolejne ważne zdjęcia. Chodzi o imigrantów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej