RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Obsesja na punkcie Polski. PE szykuje kolejną rezolucję

Parlament Europejski przyjmie kolejną rezolucję przeciwko Polsce? (fot. Shutterstock/olrat)
Parlament Europejski przyjmie kolejną rezolucję przeciwko Polsce? (fot. Shutterstock/olrat)

Pięć największych frakcji Parlamentu Europejskiego przygotowało projekt rezolucji dotyczącej Polski – donosi korespondentka RMF FM w Brukseli. To kolejny tego typu dokument, w którym unijni parlamentarzyści atakują Polskę. Tym razem zawiera apel m.in. do Komisji Europejskiej, by zatwierdziła polski Krajowy Plan Odbudowy i miliardy euro dla naszego kraju, ale pod pewnymi warunkami. Na środę zaplanowano debatę w PE.

KE chce kary dla Polski. Z krajów UE docierają głosy sprzeciwu [WIDEO]

Politycy z Francji, Hiszpanii, Słowenii i Węgier nie zgadzają się na taką politykę Komisji Europejskiej.

zobacz więcej

W projekcie rezolucji, którą opisuje korespondentka rozgłośni, Parlament Europejski wzywa premiera Mateusza Morawieckiego, by nie kwestionował prymatu prawa unijnego nad krajowym i wycofał swój wniosek z Trybunału Konstytucyjnego.

W tle fake news o Polsce


Dokument chwali także Komisję Europejską – po niedawnej krytyce ze strony europosłów – za zdecydowane działania przeciwko Polsce, między innymi za groźbę odebrania unijnych pieniędzy regionom na podstawie fake newsa o „strefach wolnych od LGBT”. Deputowani największych frakcji wzywają KE, by zatwierdziła polski KPO jedynie wtedy, gdy „zostanie potwierdzone, że polskie władze wdrożyły wszystkie orzeczenia TSUE, w szczególności jeśli chodzi o niezależność sądownictwa, i że nie doprowadzi to następnie do tego, że budżet UE będzie aktywnie przyczyniał się do naruszeń praw podstawowych w Polsce” – wynika z informacji RMF FM.

Parlament Europejski stawia Polsce warunki


W rezolucji pojawia się też wątek stanu wyjątkowego na pograniczu Polski i Białorusi. Krytykowany jest reżim Aleksandra Łukaszenki za instrumentalizowanie migrantów, ale pojawia się także żądanie wobec rządu w Warszawie, by dopuścił media i organizacje pozarządowe do strefy przygranicznej.

Jednym z trzonów kolejnej rezolucji PE jest także ustawa medialna, którą określa się jako „bezpośredni atak na pluralizm mediów”. Europarlamentarzyści – jak czytamy – martwią się „dalszym pogarszaniem się wolności mediów w Polsce” i domagają się wycofania ustawy. Wymieniany jest też PKN Orlen w kontekście przejęcia z niemieckich rąk wydawnictwa Polska Press.

Zobacz także: Polska, Niemcy i Francja nie uznały wyroków TSUE. Kary tylko dla Polski

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej