RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Gdańsk chce wydać 45 mln zł. Płażyński ostrzega: Kupujemy coś, co jest nasze

Aleksandra Dulkiewicz i Kacper Płażyński (fot. PAP/Łukasz Gągulski, Jan Dzban)
Aleksandra Dulkiewicz i Kacper Płażyński (fot. PAP/Łukasz Gągulski, Jan Dzban)

Władze Gdańska poinformowały, że odkupią od Francuzów posiadane przez nich 51 proc. udziałów przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego Saur Neptun Gdańsk, a firma stanie się przedsiębiorstwem w stu procentach należących do miasta. Poseł PiS Kacper Płażyński przekonuje, że za 15 miesięcy infrastruktura i tak znalazłaby się w rękach Gdańska, bo kończy się 30–letnia umowa na dzierżawę. „Zamiast poczekać rok, prezydent Dulkiewicz chce napchać Franzucom kabzę” – stwierdza.

Gdańskie Nieruchomości i remont budynku. Płażyński pisze do Dulkiewicz

Będziemy ujawniać wszelkie patologie występujące w Gdańskich Nieruchomościach – oświadczył we wtorek poseł PiS Kacper Płażyński. Jego zdaniem w...

zobacz więcej

Gdańsk nie przedłuży umowy ze spółką Saur Neptun Gdańsk – poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zamiast tego miasto ma zamiar wykupić 51 proc. udziałów od francuskiej firmy-matki Saur.

Dla mieszkańców nie wiąże się to z żadnymi poważnymi zmianami, ale z kasy miasta ma zniknąć 45 mln zł. Cały proces przejęcia Saur Neptun Gdańsk ma zakończyć się przed upływem obowiązującej od 30 lat umowy – czyli przed 1 stycznia 2023 r.

Zobacz także:   Dulkiewicz: Bardzo bym chciała udzielić ślubu LGBT

„O tym, że spółka z Francuzami nie jest dla miasta korzystna, od wielu lat mówili zarówno opozycyjni gdańscy radni, niezależni dziennikarze i miejscy aktywiści, choć władze miasta przez lata współpracę oceniały dobrze. Sytuacja zmieniła się, gdy w maju 2018 r. w przepompowni ścieków na Ołowiance doszło do awarii – przez cztery dni do Motławy trafiło wówczas ponad 100 mln litrów nieoczyszczonych ścieków” – przypomina TVP Gdańsk.

Rosyjska propaganda uderza w Polskę. Pracownik KGB nie odpuszcza

Jurij Woskriesienskij, któremu udało się dostać na Forum w Karpaczu, opowiada teraz mediom o rzekomych świetnych relacjach z polskimi politykami....

zobacz więcej

Dulkiewicz: chcemy kontynuować usługi samodzielnie


Teraz zapadła w końcu decyzja o przejęciu infrastruktury.

– Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych celów, ale jednocześnie przekonani, że 30 lat po transformacji mamy wiedzę, umiejętności i środki, aby kontynuować usługi dla mieszkańców samodzielnie. Dlatego poleciłam podjęcie działań zmierzających do przejęcia pełnej kontroli nad systemem wodno-kanalizacyjnym w Gdańsku – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Zobacz także:   Płażyński domaga się odwołania Frasyniuka z Rady ECS

Podczas konferencji prasowej przypomniano, że woda dostarczana mieszkańcom Gdańska w 1992 r. tylko w 8 proc. spełniała normy wymagane prawem, podczas gdy dziś jest to 100 proc. Według badań Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego, 49 proc. mieszkańców deklaruje, że pije wodę z kranu, a 90 proc. pozytywnie ocenia jakość dostarczanej wody.

Chcą zakazać TVP transmisji kanonizacji kard. Wyszyńskiego. „Cofnięcie do komunizmu”

Politycy Lewicy zaapelowali, by po wygraniu wyborów przez opozycję „w mediach publicznych nie było transmisji przyszłej kanonizacji Wyszyńskiego”....

zobacz więcej

Płażyński alarmuje


Do sprawy odniósł się na Twitterze poseł PiS Kacper Płażyński.

Ocenił, że „Aleksandra Dulkiewicz chce za 45 mln zł odkupić od Francuzów 51 proc. udziałów w firmie SNG, która dzierżawi od Gdańska infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, i której 30–letnia umowa na dzierżawę kończy się za 15 miesięcy”.

„Jasne, po co czekać, niech nas miło wspominają” – żartuje Płażyński.

Zobacz także:   „Je*** was pisowskie śmiecie!”. Fala nienawiści na marszu Aleksandry Dulkiewicz

Poseł Prawa i Sprawiedliwości dodaje, że od kampanii w 2018 r. postuluje, aby wodociągi wróciły do miasta i Aleksandra Dulkiewicz nie przedłużała umowy z Francuzami.

„Pani prezydent tuż przed końcem długoletniej umowy, zamiast poczekać rok, chce napchać Franzucom kabzę” – zaznacza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej