RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sensacja nad Morzem Martwym. Woda zmieniła kolor, mówią o biblijnych plagach

Morze Martwe. Zdjęcia niecodziennego zjawiska trafiły do sieci (fot. Facebook)
Morze Martwe. Zdjęcia niecodziennego zjawiska trafiły do sieci (fot. Facebook)

Krwistoczerwony kolor przybrały wody Morza Martwego. Mieszkańcy Jordanii, gdzie doszło do niecodziennego zjawiska, zastanawiają się nad jego przyczynami. Próbując rozwiązać zagadkę niektórzy przypominają o jednej z egipskich plag: zamianie wody Nilu w krew. Inni przypominają o położonych w tamtej okolicy biblijnych miastach Sodomie i Gomorze.

Waży półtorej tony i terroryzuje Brytyjczyków. Morski potwór zatapia drogie jachty

Norweski mors arktyczny, który wypłynął wiosną ze Spitsbergenu, latem pojawił się u wybrzeży Wielkiej Brytanii, gdzie zatapia drogie luksusowe...

zobacz więcej

Wschodnie wybrzeże Morza Martwego, gdzie znajduje się krwawoczerwony staw, od kilku dni budzi zaciekawienie naukowców, urzędników i mieszkańców. Mnożą się też hipotezy dotyczące przyczyn zmiany koloru wody.

Krwiste wody Morza Martwego


Zdaniem urzędników odpowiedzialnych za rolnictwo możliwym powodem są bakterie i krasnorosty, zmieniające kolor pod wpływem światła słonecznego. To jednak nie wyjaśnia, dlaczego woda zmieniła kolor tylko w jednym ze stawów.

W rozmowie z „Israel Today” inni przedstawiciele władz wskazują na obecność tlenku żelaza, co mogłoby wyjaśnić sytuację – nadal jednak nie wiadomo, jak związek miałby zostać wprowadzony do basenu.

Biblijne plagi, Sodoma i Gomora


Nie brakuje też hipotez z kontekstem religijnym. W tamtej okolicy, w Moabie, miały stać legendarne miasta Sodoma i Gomora, zanim Bóg zniszczył je za „niegodziwość” i grzechy ich mieszkańców. Według innej biblijnej historii wody Nilu zmieniły się w krew, która zabiła ryby i uniemożliwiła Egipcjanom picie zanieczyszczonej wody – co było karą dla faraona za odmowę uwolnienia żydowskich niewolników. Aktualnie próbki wody z Morza Martwego pobierają pracownicy jordańskiego Ministerstwa Wody i Irygacji, którzy mają rozwiać wątpliwości wokół niecodziennego zjawiska.

Zobacz także: Zobaczyli dyndającego nad stadionem kota i nie wahali się ani sekundy. Spadł [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej