RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosja: rząd chce mieć możliwość odłączania internetu i telefonii

We wrześniu rząd zablokował dostęp do 6 serwisów VPN (fot. Shutterstock/TippaPatt)
We wrześniu rząd zablokował dostęp do 6 serwisów VPN (fot. Shutterstock/TippaPatt)

Rosyjskie media niezależne alarmują, że rząd chce uzyskać pełnomocnictwo do odłączania internetu i telefonii w przypadku nadzwyczajnych wydarzeń. Jak napisał portal Meduza, projekt rozporządzenia przygotowało Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego. We wtorek dokument został opublikowany na federalnym portalu aktów prawnych.

Kolejni rosyjscy najemnicy w Afryce. Grupa Wagnera negocjuje z władzami Mali

Rosyjscy najemnicy z prywatnej firmy Grupa Wagnera będą wkrótce aktywni w Mali, ponieważ władze tego kraju są bliskie zawarcia porozumienia z...

zobacz więcej

Urzędnicy w uzasadnieniu napisali, że w nadzwyczajnych sytuacjach może zajść konieczność zabezpieczenia pełnego dostępu do środków komunikacji dla resortów siłowych, służb specjalnych czy ratowniczych oraz organów władzy federalnej i regionalnej. „Rozporządzenie dotyczy każdego rodzaju łączności” – napisali dziennikarze Meduzy. Dokument miałby obowiązywać od 1 marca przyszłego roku.

Niezależny portal zwraca uwagę, że rosyjskie władze mają doświadczenie w blokowaniu internetu. We wrześniu Rosja zablokowała dostęp do 6 serwisów VPN, które pozwalały na łączenie się z zablokowanymi wcześniej stronami internetowymi.

Zobacz także: Rosyjska propaganda uderza w Polskę. Pracownik KGB nie odpuszcza

Dziennikarze portalu Meduza ostrzegają, że w trakcie niedzielnych wyborów do Dumy Państwowej władze mogą ograniczyć działanie internetu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej