RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Cudzoziemcy chętnie studiują w Polsce

Uczelnie przyciągają studentów z zagranicy, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi (fot.  Shutterstock/Autor: Joyseulay)
Uczelnie przyciągają studentów z zagranicy, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi (fot. Shutterstock/Autor: Joyseulay)

Mimo pandemii i przedłużających się procedur pobytowych rodzime uczelnie przyciągają studentów z zagranicy, zwłaszcza z Ukrainy i Białorusi – informuje w środowym wydaniu „Rzeczpospolita”.

500 Plus, e-faktury, kredyty na studia. Jakie zmiany się szykują?

Projekty nowelizacji ustawy dotyczącej programu 500 Plus, zgodnie z którym wypłata świadczenia będzie odbywać się tylko w formie bezgotówkowej,...

zobacz więcej

„Na polskich uczelniach studiuje rekordowa liczba 82,5 tys. cudzoziemców. Tylko w zeszłym roku przybyło ponad 4 tys. zagranicznych studentów. I już wiadomo, że w tym roku przyjedzie ich jeszcze więcej. Tak wynika ze wstępnych informacji dotyczących tegorocznej rekrutacji” – czytamy w „Rz”.

„Zainteresowanie studentów z zagranicy jest większe w stosunku do ubiegłorocznej rekrutacji. Zauważamy około 10-procentowy wzrost” – mówi cytowany przez gazetę Adam Koprowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko poinformowała „Rz”, że w tym roku liczba zagranicznych studentów wzrosła o ok. 20 proc. w porównaniu z 2020 r.

Stypendia dla Białorusinów w nowym roku akademickim

W zbliżającym się roku akademickim około tysiąca obywateli Białorusi otrzyma w Polsce wsparcie w postaci stypendiów – poinformowała dyrektor...

zobacz więcej

Gazeta zwraca uwagę, że wzmożone zainteresowanie cudzoziemców odczuły też inne szkoły wyższe.

„Mimo pandemii nie zauważamy spadku w liczbie studentów cudzoziemców na polskich uczelniach” – przyznaje cytowana przez „Rz” Anna Ostrowska, rzeczniczka prasowa ministra edukacji i nauki.

Dlaczego przyjeżdżają? Według gazety polskie uczelnie kształcą tanio i umożliwiają wjazd do Polski, czyli do Unii Europejskiej.

„Atutem jest też uznawanie dyplomów polskich uczelni w innych krajach” – mówi „Rz” Agnieszka Kosowicz, prezes Fundacji Polskie Forum Migracyjne. I dodaje, że bardzo duży wpływ na zainteresowanie polskimi studiami ma sytuacja za naszą wschodnią granicą – do Polski przyjeżdżają głównie Ukraińcy i Białorusini. Według gazety najczęściej wybierają kierunek lekarski, zarządzanie, informatykę, stosunki międzynarodowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej