RAPORT

Tusk kontra Tusk

Gdy widzisz smakołyk, trudno ci się oprzeć? Naukowcy to zbadali

Apetyt wywołują sygnały wewnętrzne organizmu i bodźce zewnętrzne (fot. Shutterstock)
Apetyt wywołują sygnały wewnętrzne organizmu i bodźce zewnętrzne (fot. Shutterstock)

Istnieje związek między działaniem układu opioidowego w naszym mózgu a uczuciem głodu wyzwalanego przez bodźce zewnętrzne - dowiedli naukowcy z Turku PET Centre w Finlandii. To dlatego niektórzy z nas są bardziej podatni na widok apetycznego jedzenia, a w efekcie – na rozwój otyłości. O wynikach swojego badania autorzy poinformowali za pośrednictwem pisma „Translational Psychiatry”.

Naukowcy stworzyli sztuczną komórkę. Czy to droga do syntetycznego „życia”?

Powstała syntetyczna, zbudowana z nieorganicznej materii komórka, która – podobnie jak żywa – pobiera, przetwarza i wydala różne substancje....

zobacz więcej

Przeprowadzony przez nich na zwierzętach eksperyment wykazał, że zarówno system opioidowy, jak i endokannabinoidowy są ważnymi elementami mechanizmu regulacji zachowań żywieniowych i pośredniczą w zdobywaniu pokarmu, a zmiany w ich sygnalizacji są związane np. z otyłością.

– Ogólnie rzecz biorąc, zarówno wewnętrzne sygnały organizmu, takie jak wahania poziomu cukru we krwi, jak i bodźce zewnętrzne, takie jak reklamy żywności, mogą wywołać u ludzi apetyt – tłumaczą autorzy publikacji.

Jak dodają, zachowania żywieniowe różnią się znacznie między poszczególnymi osobami, ale neurobiologiczne podstawy tych różnic pozostają słabo poznane. Wiadomo, że obecne w mózgu receptory opioidowe i kannabinoidowe regulują równowagę energetyczną przez wiele ścieżek neuronalnych, wpływając na przyjmowanie pokarmu i aktywując mózgowy system nagrody.

Wiadomo też, że otyłość i zaburzenia odżywiania są związane ze zmianami w sygnalizacji opioidowej i endokannabinoidowej. Dlatego fińscy badacze uznali, że zmiany funkcji obu tych systemów mogą potencjalnie leżeć u podstaw różnych zachowań żywieniowych.

Po przeprowadzeniu serii eksperymentów naukowcy odkryli, że szczególnie funkcjonowanie układu opioidowego jest mocno związane z przyjmowaniem pokarmu, indukowanym przez bodźce zewnętrzne.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

– Im mniej było w mózgu miejsc wiązania dla opioidów, tym większa była tendencja do jedzenia w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, takie jak np. widok apetycznego posiłku – mówi Tatu Kantonen, główna autorka badania. - Co więcej, liczba miejsc wiążących endokannabinoidy okazała się być powiązana z kilkoma różnymi typami zachowań żywieniowych – dodaje.

Przeczytaj również: Nawet po obfitym obiedzie deser zawsze się zmieści. Już wiadomo, dlaczego

Według autorów otrzymane wyniki sugerują, że układ opioidowy może być potencjalnym celem leków przeciwko otyłości u ludzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej