RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poprawmy jakość wejścia w rynek pracy

Plakaty akcji pojawiły się na dworcach z początkiem września (fot. Kolej na młodych)
Plakaty akcji pojawiły się na dworcach z początkiem września (fot. Kolej na młodych)

Jesień to okres, w którym dużo czasu w dyskusji publicznej poświęcamy tematyce ludzi młodych. Zawsze wraz z wrześniowym pierwszym dzwonkiem i inauguracją roku akademickiego w październiku dyskutujemy o jakości kształcenia w Polsce. Jednak zdecydowanie zbyt mało czasu poświęcamy jakości wejścia młodego pokolenia na rynek pracy.

Duży wzrost płacy minimalnej. Premier: Robimy wszystko, by ludzie wracali do Polski

Mówi się, że żadna praca nie hańbi – ale czy hańbą nie był fakt, że państwo polskie pozwalało na pracę za 5-6 złotych za godzinę? – napisał we...

zobacz więcej

Poprawa świadomości tego, jak powinniśmy kierować swoim życiem zawodowym, należy do istotnych wyzwań najbliższych lat, szczególnie w kontekście zmian rynku pracy wynikających z pandemii koronawirusa. Na terenie całej Polski rozpoczęła się właśnie ciekawa akcja społeczna, mająca na celu odpowiedzieć na te wyzwanie.

Znajmy swoje prawa i obowiązki


Z początkiem września, a więc wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, na dworcach PKP w całej Polsce pojawiły się plakaty i banery informacyjne kampanii edukacyjnej „Kolej na Młodych”, organizowanej przez „Tygodnik Solidarność”, portal Tysol.pl i Krajową Sekcję Młodych NSZZ „Solidarność”. „Kolej na Młodych” to projekt edukacyjny skierowany do młodego pokolenia, które dopiero wchodzi na rynek pracy. Mowa o uczniach szkół średnich, studentach i osobach, które niedawno podjęły aktywność zawodową. Kampania będzie trwała we wrześniu i październiku, a więc w czasie, gdy na dworcach kolejowych pojawią się setki tysięcy podróżujących uczniów, studentów i początkujących pracowników.

Liczne badania naukowe udowadniają, że młodzi Polacy mają niewystarczającą wiedzę na temat świata pracy. Młody pracownik często nie zdaje sobie sprawy z tego, co może, co musi, a czego absolutnie nie powinien robić w pracy. Daje to przestrzeń do różnego rodzaju nieporozumień, nadużyć, a w dalszej kolejności do frustracji i konfliktów na linii pracownik-pracodawca.

W ramach akcji „Kolej na Młodych” na kilkudziesięciu dworcach kolejowych w całej Polsce specjalne plakaty zachęcają do odwiedzenia jej witryny, kompendium wiedzy, które pozwoli młodym ludziom jak najszybciej odnaleźć się na rynku pracy. Co ciekawe, akcja skutecznie łączy ze sobą „realną” przestrzeń publiczną – plakaty pojawiają się w miejscach o dużych natężeniu ruchu – ze światem wirtualnym; kompendium, o którym mowa przyjęło formę strony www.

Przywrócić tematykę pracowniczą do dyskusji publicznej


To właśnie na stronie można dowiedzieć się m.in., jak efektywnie wykorzystać swoje wykształcenie i kompetencje na rynku pracy, jak znaleźć dobrego pracodawcę i czym go do siebie przekonać, co sprawi, że wzrośnie świadomość własnej kariery. Poruszamy również temat rodzajów umów, jakie można zawrzeć z pracodawcą i jakie wynikają z nich prawa, ale też obowiązki dla pracownika. To podstawa, by nie dać się oszukiwać, ale też być fair wobec przełożonych. Nie mogliśmy więc pominąć informacji o tym, że współpraca i otwarty dialog w miejscu pracy to najlepsza forma zagwarantowania sobie lepszych warunków na co dzień. W końcu praca stanowi dużą część naszego życia, ale nie zapominamy o czasie wolnym od pracy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Zachowanie równowagi między światem służbowym i prywatnym to klucz, by czuć się dobrze w nich obu. Nie może więc zabraknąć poruszenia tematyki pracy zdalnej, która jest największą rewolucją na rynku pracy doby koronawirusa. Ta poza licznymi zaletami niesie za sobą również wady - pracownicy w okresie pandemii coraz częściej skarżą się na trudności w oddzieleniu życia zawodowego od prywatnego. Gdy służbowe komputery i telefony zagościły w naszych domach, okazało się, że częściej niż przed pandemią byliśmy narażeni na wypalenie zawodowe i pracoholizm.

Dotarły do ciebie fake newsy na tematy polskiego ładu? Tutaj je demaskujemy

– Chcemy, by w tym czasie mieli okazję zapoznać się z naszymi radami, zainteresowali się tematyką pracowniczą i tym, jak być pracownikiem świadomym i odpowiedzialnym. Krótko mówiąc: przyszła kolej na młodych! - słyszę od Konrada Wernickiego, organizatora akcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej