RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef dyplomacji UE: Nie ma innego wyjścia, jak rozmawiać z talibami

Josep Borrell o rozmowa UE z talibami (fot. Kay Nietfeld - Pool / Getty Images; MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES)
Josep Borrell o rozmowa UE z talibami (fot. Kay Nietfeld - Pool / Getty Images; MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES)

Unia Europejska nie ma innego wyjścia, jak rozmawiać z talibami, którzy przejęli władzę w Afganistanie – powiedział we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że Bruksela będzie dążyć do koordynacji działań z rządami państw UE w celu zorganizowania obecności dyplomatycznej w Kabulu.

Przedstawiciel talibów: Kobieta bez hidżabu jak pokrojony w plasterki melon

Kupujesz pokrojonego melona czy całego? Oczywiście całego. Kobieta bez hidżabu jest jak pokrojony w plasterki melon – tłumaczył w afgańskiej...

zobacz więcej

– Kryzys afgański jeszcze się nie skończył. Aby mieć jakąkolwiek szansę wpływania na wydarzenia, nie mamy innego wyjścia, jak angażować się (w kontakty) z talibami – powiedział Borrell w europarlamencie w Strasburgu.

– Zaangażowanie nie oznacza uznania. Nie, angażowanie oznacza rozmowę, dyskusję i uzgadnianie, jeśli to możliwe – dodał. Jak dotąd żadne państwo nie uznało rządu talibów. Tylko trzy kraje uznały ich rządy, gdy po raz pierwszy sprawowali władzę w Afganistanie w latach 1996-2001.

W poniedziałek Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Michelle Bachelet powiedziała, że talibowie łamią swoje obietnice i m.in. nakazują kobietom, żeby zostawały w domach, pozbawiają nastolatki dostępu do edukacji oraz wciąż przeprowadzają rewizje w domach, szukając swych byłych wrogów.

Merkel chce rozmów z talibami o ewakuacji. 20 przestępców przyleciało do Niemiec z Afganistanu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w niedzielę talibów do rozmów na temat kontynuowania ewakuacji z Kabulu. Szefowa rządu chciałaby wydostać z...

zobacz więcej

– Wbrew zapewnieniom talibów, że prawa kobiet będą dalej respektowane, w ciągu ostatnich trzech tygodni kobiety stopniowo były coraz bardziej wypychane ze sceny publicznej – zaznaczyła Bachelet na spotkaniu Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Wyraziła też rozczarowanie składem rządu powołanego przez talibów, w którym nie znalazła się ani jedna kobieta, a który został zdominowany przez Pasztunów, główną grupę etniczną w Afganistanie.

W niektórych miejscach w Afganistanie dziewczynkom powyżej 12. roku życia zakazano wstępu do szkół, a kobietom nakazano przebywać w domach.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jak zauważyła Bachelet, przypomina to metody, które talibowie stosowali w latach 1996-2001.

Zobacz także: Talibowie zabronili kobietom uprawiania sportu


Komisarz Bachelet powiedziała także, że bojownicy nie dotrzymali obietnicy udzielenia amnestii byłym urzędnikom oraz pracownikom służb bezpieczeństwa powiązanym z poprzednim rządem. Nie powstrzymują się także od tropienia swoich oponentów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej