RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rząd przyjął autopoprawkę. Dotyczy podatku od korporacji

Rząd przyjął zmiany w podatku od wielkich korporacji (fot. Shutterstock/lovelyday12)
Rząd przyjął zmiany w podatku od wielkich korporacji (fot. Shutterstock/lovelyday12)

Rząd w autopoprawce zdecydował o rozszerzenie zakresu wyłączeń od minimalnego podatku dochodowego od wielkich korporacji o podmioty o specyficznym profilu działalności, których rentowność jest w bardzo wysokim stopniu zależna od czynników, na które nie mają wpływu – wynika z komunikatu po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Sejm zaostrzy zakaz handlu w niedziele. „Należy ten proceder ukrócić”

Posłowie PiS chcą wyłączenia możliwości otwierania sklepów spożywczych w niedziele niehandlowe jako placówek pocztowych. Możliwe, że głosowania w...

zobacz więcej

Chodzi o autopoprawkę do projektu ustawy o zmianie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Jak podano w komunikacie, w autopoprawce wprowadzone zostały zmiany dotyczące podatku od wielkich korporacji. Chodzi o rozszerzenie zakresu wyłączeń od minimalnego podatku dochodowego o podmioty o specyficznym profilu działalności, u których niski poziom dochodowości nie jest źródłem unikania opodatkowania, lecz wynika z istoty oraz szczególnych uwarunkowań prowadzonej działalności.

Dodano, że dotyczy to przypadków, gdy minimalny podatek dochodowy – ze względu na kształt umów międzynarodowych – nie może przeciwdziałać unikaniu opodatkowania (transport międzynarodowy statków morskich lub statków powietrznych) albo podatnik (osiągający niską zyskowność) nie ma swobody ustalania ceny, gdyż jest ona regulowana przez państwo (energia) lub jest uzależniona od notowań na światowych rynkach (kopaliny).

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej