RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kandahar. Setki byłych afgańskich żołnierzy wyszło na ulice

Dziennikarze obecni podczas protestów w Kandaharze informowali, że zostali pobici przez talibów (fot. ASVAKA NEWS AGENCY/Reuters/Forum)
Dziennikarze obecni podczas protestów w Kandaharze informowali, że zostali pobici przez talibów (fot. ASVAKA NEWS AGENCY/Reuters/Forum)

Setki byłych żołnierzy armii afgańskiej mieszkających w jednej z dzielnic Kandaharu wyszło we wtorek na ulice. Protestowali przeciwko planom talibów, którzy chcą eksmitować ich z domów. Talibowie zakazali protestów do czasu uzyskania zezwolenia z ministerstwa sprawiedliwości.

Talibowie wykonali egzekucję na bracie byłego wiceprezydenta kraju

Talibowie zamordowali Rohullaha Aziziego - brata byłego wiceprezydenta Afganistanu Amrullaha Saleha, który był jednym z przywódców antytalibskiej...

zobacz więcej

W protestach uczestniczyli głównie mężczyźni i młodzież, ale były także kobiety w burkach.

Mieszkańcy Zara Ferqa, przedmieścia Kandaharu, poinformowali, że talibowie kazali opuścić im domy, lecz nie poinformowali, dokąd mają się udać. Według byłych żołnierzy mają oni zwolnić swe domy dla bojowników Talibanu.

Według mieszkańców Kandaharu w pobliżu mieszka 10 tys. ludzi – wśród nich jest wiele wdów lub żon wojskowych zabitych lub rannych w ciągu ostatnich 20 lat w akcjach przeciwko talibom.

Dziennikarze obecni podczas protestów w Kandaharze informowali, że zostali pobici przez talibów. W odpowiedzi na protesty gubernator Kandaharu czasowo wstrzymał wysiedlanie byłych żołnierzy do czasu przedyskutowania sprawy z miejscową starszyzną.

Kandahar to drugie co do wielkości miasto Afganistanu i kolebka ruchu talibów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej