RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Epidemia otyłości. NFZ przychodzi z pomocą

Problem otyłości się nasila (fot. Shutterstock/kurhan)
Problem otyłości się nasila (fot. Shutterstock/kurhan)

Co czwarty Polak jest otyły. Po pandemii koronawirusa może być jeszcze gorzej. Okazuje się, że wiele osób w czasie lockdownu przytyło średnio 5 kilogramów. Z problemem wagi ciężkiej, walczyć można dietą i ruchem, ale kiedy te metody nie pomagają, wkracza bariatria, czyli operacyjne leczenie otyłości.

Trzecia dawka szczepionki. Minister Niedzielski wyjaśnia [WIDEO]

Cały czas czekamy na rekomendacje Europejskiej Agencji Leków ws. potwierdzenia zasadności i celowości stosowania trzeciej dawki szczepionki przeciw...

zobacz więcej

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, chorobę niedokrwienną serca, obturacyjny bezdech senny, chorobę zwyrodnieniową stawów, depresję oraz sprzyja rozwojowi niektórych typów nowotworów i podwyższa ryzyko zgonu.

Leczenie operacyjne chorych otyłych wydłuża ich życie, jednocześnie znacząco poprawiając jego jakość. Chirurgiczne zmniejszenie żołądka zapewnia wyraźną utratę wagi i pomaga w leczeniu ponad 40 schorzeń związanych z otyłością, takich jak: cukrzyca typu 2, choroby serca, obturacyjny bezdech senny i niektóre nowotwory, włączając zapobieganie im, łagodzenie ich objawów oraz ustąpienie choroby.

Skutki zabiegu


Po zabiegu bariatrycznym u pacjentów obserwowano redukcję incydentów kardiologicznych, udarów, występowania nowotworów oraz w szczególności lepszą kontrolę lub remisję cukrzycy, co wpływa na zmniejszenie śmiertelności związanej z patologiczną otyłością.

Środki na ten program zostaną przekazane między innymi z tak zwanej opłaty cukrowej, która zgodnie z przepisami jest przeznaczona na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej związane z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia pacjentów z nadwagą i otyłością. Do 21 maja 2021 r. z tytułu opłaty cukrowej do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło ponad 283 mln zł. W Zachodniopomorskiem zabiegi bariatryczne wykonują specjaliści między innymi ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Operują nie tylko pacjentów z regionu. O pomoc zgłaszają się także chorzy z całej Polski. Rocznie lekarze wykonują od 150 do 200 operacji bariatrycznych, metodą laparoskopową, czyli małoinwazyjną.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Niestety – co podkreślają specjaliści – wielu chorych nie wie, gdzie szukać fachowej pomocy, w całości finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Terminy na zabiegi – co należy podkreślić – są dostępne jeszcze w tym roku i w każdej chwili można się zapisać.

Kwalifikację pacjentów prowadzi przyszpitalna Poradnia Chirurgicznego Leczenia Otyłości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej