RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Szóste wielkie wymieranie”. Katolicy zjednoczeni na rzecz ochrony bioróżnorodności

Modlitwa parafia w intencji ochrony bioróżnorodności 3 października (fot.  PAP/Łukasz Gągulski, zdjęcie ilustracyjne)
Modlitwa parafia w intencji ochrony bioróżnorodności 3 października (fot. PAP/Łukasz Gągulski, zdjęcie ilustracyjne)

3 października katolicy w całej Polsce zgromadzą się w parafiach i wspólnotach, by wspólnie modlić się słowami Pisma Świętego i św. Franciszka z Asyżu w intencji ochrony różnorodności Bożego stworzenia w ramach obchodów 4. Niedzieli św. Franciszka przygotowywanych przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska – poinformowała organizacja w komunikacie prasowym.

Niedziela św. Franciszka. „Pierwsze: oszczędzać wodę i jej nie zanieczyszczać”

„Wszyscy braćmi” („Fratelli tutti”) to tytuł nowej encykliki papieża Franciszka, którą podpisze on w sobotę przy grobie św. Franciszka w Asyżu....

zobacz więcej

Niedziela św. Franciszka co roku poświęcona jest konkretnemu wyzwaniu wymagającemu tego, co św. Jan Paweł II nazwał „ekologicznym nawróceniem” – przekazał Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska.

Jak napisano w komunikacie, „po podejmowanych w poprzednich latach tematach przeciwdziałania marnowaniu żywności, zanieczyszczeniu powietrza oraz niedoborów wody, w które włączyło się kilkadziesiąt tysięcy wiernych w całej Polsce, tegoroczna Niedziela św. Franciszka” odbędzie się pod hasłem „Niech cała ziemia błogosławi Pana”. Wyjaśniono że „będzie poświęcona ochronie bioróżnorodności i przypomnieniu postaci św. Franciszka z Asyżu jako patrona chrześcijańskiej ekologii integralnej, który szczególną troską otoczył Boże stworzenie w całej jego różnorodności”.

Jak wskazano, Stolica Apostolska i papież Franciszek alarmują, że „różnorodność biologiczna, a więc również dobrostan człowieka i ludzkie życie, są zagrożone przez nieumiarkowane gospodarowanie dobrami Ziemi”.

Zobacz także: „Kryzys ekologiczny wymaga pilnych działań”. Polacy walczą ze smogiem


– Chcemy podjąć apel św. Jana Pawła II, który w swym kazaniu do rolników ostrzegał, że „człowiek nie może ulegać pokusie zysku za wszelką cenę kosztem natury, bo natura prędzej czy później zbuntuje się przeciwko człowiekowi” – mówi Piotr Abramczyk, prezes Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

KEP przedstawiła nową encyklikę papieża Franciszka „Fratelli tutti”

Konferencja Episkopatu Polski przedstawiła nową encyklikę papieża Franciszka „Fratelli tutti” (Wszyscy braćmi). Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak...

zobacz więcej

– Dlatego chcemy w tym dniu słowami Pisma Świętego oraz świętego z Asyżu modlić się razem z wiernymi o ochronę Bożego stworzenia, przypominając o naszej odpowiedzialności za wspólny dom. Wielu wiernych będzie gromadzić się w otwartej przestrzeni, przed budynkami kościołów czy przy kapliczkach, by – tak jak św. Franciszek – zwrócić uwagę na wagę, piękno i różnorodność stworzenia, którym otoczył nas Bóg – wyjaśnia prezes Ruchu.

Magdalena Kadziak również z tej organizacji zwraca uwagę, że „kryzys bioróżnorodności, określany często jako »szóste wielkie wymieranie« prowadzi, jak szacują biolodzy, do wymierania gatunków w tempie od 100 do 1000 razy szybszym niż zwykle”. – Widzimy to także w Polsce, gdzie z pól znikają pszczoły – dodaje.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zwraca też uwagę, że w encyklice „Laudato si’” papież Franciszek napisał, iż „każdego roku znikają tysiące gatunków roślin i zwierząt, których nie będziemy już mogli poznać, których nie będą już mogły zobaczyć nasze dzieci, gatunków utraconych na zawsze. Zdecydowana większość ginie z przyczyn związanych z jakimś ludzkim działaniem. Z naszego powodu tysiące gatunków nie będzie swoim istnieniem chwaliło Boga ani też nie będą przekazywać nam swego orędzia”.

Przyszłość leży w rękach młodych i przedsiębiorców. „Ekonomia Franciszka”

Przyszłość środowiska i klimatu zależy zarówno od ekonomistów i przedsiębiorców, jak i od młodzieży. A mówiła o tym włoska siostra zakonna i...

zobacz więcej

Działania na rzecz środowiska nie zatrzymują się tylko na modlitwie 3 października. – Parafianie i proboszczowie w całej Polsce mogą włączać się w działania programu „Zielone Parafie”, objętego patronatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – informuje Kadziak, odpowiedzialna za koordynację tej inicjatywy.

Zaznacza, że parafie wprowadzają konkretne działania, np. gromadzenie deszczówki czy dbanie o zieleń. – Chcemy, żeby nasze podstawowe wspólnoty – parafie, dawały sąsiadom dobry przykład dbania o swoje najbliższe środowisko – tłumaczy członkini Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Zobacz także: Para prezydencka zainauguruje akcję „SadziMY las”


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej