RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Wiernym synom Ojczyzny”. Pochowano trzech żołnierzy niezłomnych, 70 lat po ich śmierci

Ich szczątki zostały złożone w nowej Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego (fot.  PAP/Art Service 2)
Ich szczątki zostały złożone w nowej Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego (fot. PAP/Art Service 2)

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie z honorami wojskowymi pochowano we wtorek trzech żołnierzy podziemia niepodległościowego: księdza Władysława Gurgacza „Sema” – kapelana Polski Podziemnej, Ryszarda Kłaputa „Pomstę” i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego „Mokrego”.

IPN prezentuje materiały poświęcone Holocaustowi

Z okazji 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Instytut Pamięci Narodowej na portalu „Przystanek...

zobacz więcej

Ich szczątki zostały złożone w nowej Kwaterze Wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. „Przeszło 70 lat po ich śmierci żegnamy ich uroczyście jako dumę narodu" – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

W uroczystości uczestniczyły rodziny Żołnierzy Niezłomnych oraz m.in. zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, przewodniczący małopolskiego sejmiku Jan Tadeusz Duda, prezes IPN dr Karol Nawrocki i jego zastępca Krzysztof Szwagrzyk, a także przedstawiciele organizacji kombatanckich i niepodległościowych.

Godny pochówek i należyte honory


Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do odnalezienia i identyfikacji szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego. – Uważam za nasz współczesnych Polaków obowiązek, by tym, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny zapewnić godny pochówek i oddać należyte honory – podkreślił. Za wybitne zasługi dla niepodległości Polski podporucznik Tadeusz Zajączkowski został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim, a Ryszard Kłaput Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ks. Władysław Gurgacz już wcześniej – w 2007 roku był uhonorowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wiceszef MSZ o publikacji „The New Yorker”: Wypaczanie historii Holocaustu

Publikacja amerykańskiego tygodnika „The New Yorker” jest skandaliczna; próbuje kreować odpowiedzialność Polski za zagładę Żydów w trakcie II wojny...

zobacz więcej

Mszy św. w bazylice Mariackiej przewodniczył ks. bp Robert Chrząszcz. – To, co połączyło ludzi, których dzisiaj w końcu w uroczysty sposób chcemy uczcić i pogrzebać, to miłość do Ojczyzny, wolności i służby – powiedział w homilii.

List Mateusza Morawieckiego


W liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że „godny, państwowy pochówek jest swoistym zadośćuczynieniem, jakie polskie państwo składa swoim bohaterom”. „Upamiętnienie ich dokonań, docieranie do prawdy historycznej o ich losach to nasz wspólny obowiązek” – napisał premier. – To nasz dług wobec ludzi, którzy swym życiem dali świadectwo wierności najświętszym dla Polaków zasadom – dodał.

Zobacz także: „Silne Wsparcie” terytorialsów. 23 tysięcy żołnierzy w gotowości

IPN odpowiada na artykuł „NYT”: Nie zajmujemy się potępianiem książek

Sugestie zawarte w tekście Andrew Higginsa dowodzą, że nie zna on dorobku naukowego IPN albo został wprowadzony w błąd; Instytut – wbrew...

zobacz więcej

Nowa kwatera wojennej Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963, znajduje się w wojskowej części cmentarza Rakowickiego. Utworzenie kwatery sfinansował Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z wojewodą małopolskim, Zarządem Cmentarzy Komunalnych i Urzędem Miasta Krakowa.

„Wiernym synom Ojczyzny”


Głównym elementem rzeźbiarskim jest granitowa ściana z napisem „Wiernym synom Ojczyzny” i wizerunkiem przedwojennego orła wojskowego. Na jednym z kamiennych bloków wykuto słowa ks. Władysława Gurgacza: „Każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę”.

Kwatera, którą zaprojektował Dominik Dousa będzie miejscem spoczynku szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego poległych w walce bądź zamordowanych w akcjach represyjnych lub w wyniku innych zbrodni w czasie wojny. Spoczną tam także osoby, które straciły życie w walce lub w wyniku represji za działalność niepodległościową w latach 1944-1989.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Holenderskie koleje wypłacają dziesiątki milionów euro odszkodowań ofiarom wojny

Nederlandse Spoorwegen, czyli holenderskie koleje, wypłacają 43 mln euro odszkodowań ofiarom, które transportami kolejowymi wiezione były do obozów...

zobacz więcej

Szczątki ks. Władysława Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych IPN prowadzonych w latach 2017-18, na cmentarzu Rakowickim. Ich rodziny otrzymały po wtorkowej ceremonii: furażerkę oraz rogatywki wojskowe, flagi i portrety. Odebrali je córka siostrzeńca ks. Gurgacza Urszula Mrozek, bratanek Tadeusza Zajączkowskiego Grzegorz Zając oraz bratanek Ryszarda Kłaputa Robert Kłaput. W imieniu rodzin dziękowali oni za odnalezienie szczątków bliskich oraz organizację pochówku.

W tym roku w Krakowie planowany jest jeszcze jeden uroczysty pogrzeb szczątków czterech żołnierzy, odnalezionych przez IPN.

Przed uroczystościami pogrzebowymi, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” otwarta zostanie wystawa „Ks. Władysław Gurgacz. Kapelan Polski Podziemnej”. Na ekspozycji prezentowane są obrazy i pamiątki związane z ks. Gurgaczem, pochodzące za zbiorów Muzeum Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi koło Brzozowa oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wystawę będzie można oglądać do końca października.

Ks. Władysław Gurgacz „Sem” (1914-49) był jezuitą. W 1947 roku związał się z oddziałem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, był kapelanem żołnierzy podziemia. Ryszard Kłaput „Pomsta” (1924-47) należał do Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”. Tadeusz Zajączkowski „Mokry” (1924-46) walczył w oddziale partyzanckim AK, a po jego rozwiązaniu w 1944 r. zgłosił się do wojska. Walczył nad Nysą Łużycką. Latem 1946 r. wstąpił do działającego w rejonie Makowa Podhalańskiego oddziału partyzanckiego „Błyskawica” Stanisława Marka „Orlicza”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej