RAPORT

Tusk kontra Tusk

Tunel pod Świną niemal przekopany. Zostały ostatnie metry [WIDEO]

Kolejki do przepraw promowych przez Świnę wkrótce przejdą do historii. Mieszkańcy Świnoujścia i turyści będą mogli korzystać z tunelu. Wydrążono już około 1,5 kilometra tunelu pod rzeką, zostały ostatnie metry.

Intel zainwestuje miliardy w Polsce? „Premier Morawiecki był dobrym sprzedawcą”

Amerykański koncern Intel chce zbudować w jednym z państw Unii Europejskiej osiem fabryk chipów za 80 mld euro. Polska jest jedną z potencjalnych...

zobacz więcej

Inwestor poinformował, że maszyna TBM łącznie zamontowała 170 pierścieni półtorametrowych oraz 594 dwumetrowe. Wywierciła ponad 1454 m, a cały drążony odcinek ma mieć długość 1484 m.

„Można się spodziewać, że teraz Wyspiarka (maszyna do drążenie tunelu) zwolni, ponieważ musi bezpiecznie wejść w betonowy blok, a potem do szybu odbiorczego” – wskazano.

Prace przygotowawcze


Na wyspie Wolin komorę odbiorczą napełniono już wodą, by zrównoważyć ciśnienie podczas przewiercania jej ściany szczelinowej i wchodzenia do niej głowicy maszyny TBM. Kontynuowane są też prace przygotowawcze, które pozwolą wkrótce zdemontować wiertło.

Prace trwają także po drugiej stronie – na wyspie Uznam. „W zakładzie konstrukcji stalowych trwa prefabrykacja tymczasowej konstrukcji podpierającej dla drugiego wyjścia ewakuacyjnego z tunelu” – podano.

Równolegle produkowane są zbrojenia dla prefabrykatów na konstrukcje wewnętrzne w tunelu TBM, czyli pod płytę jezdną. Odbywa się również zabezpieczanie już wydrążonego tunelu. „W komorze startowej, gdzie Wyspiarka zaczęła swoją pracę, kontynuowane jest uszczelnienie ścian szczelinowych, wiercenie otworów, wykonywanie bruzd w ścianach szczelinowych i wklejanie prętów pod wsporniki stropu pośredniego. Poza tym wykonywane jest zbrojenie, szalowanie i betonowanie wsporników stropu pośredniego” – napisano w komunikacie.

Po obu stronach Świny kontynuowana jest przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu oraz infrastruktury drogowej.

Budowa świnoujskiej przeprawy ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2022 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej