RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Łukaszenka chwali napaść Sowietów na Polskę. Ustanowił święto

Alaksandr Łukaszenka czerpie z sowieckiej propagandy (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Alaksandr Łukaszenka czerpie z sowieckiej propagandy (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wręczył we wtorek nagrody państwowe z okazji nowego święta Dnia Jedności Narodowej, obchodzonego 17 września, w rocznicę ataku ZSRR na Polskę. Według niego, bez tej daty „nie byłoby Białorusi” w jej dzisiejszych granicach.

W Symferopolu odsłoniono pomnik komunistycznego zbrodniarza

W centrum Symferopola na okupowanym przez Rosjan Półwyspie Krymskim odsłonięto pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, komunistycznego zbrodniarza,...

zobacz więcej

– Pomyślcie tylko, gdyby nie było 17 września, nie byłoby naszego kraju. Na mapie byłby tylko skrawek od centrum dzisiejszej Białorusi do Mozyrza (na południowym wschodzie – przyp. red.) – powiedział we wtorek Łukaszenka, wręczając odznaczenia państwowe artystom.

– Strzępek (ziemi – przyp. red.) – oto, czym była wtedy nasza republika. I wtedy, we wrześniu 1939 r. wszystko się zmieniło i dostaliśmy naszą republikę w tych granicach, które chronimy jako świętość – wskazał białoruski przywódca.

Łukaszenka: Ważny etap historii


17 września 1939 r. Łukaszenka nazwał „ważnym etapem w historii powstania narodu białoruskiego”, a także „historyczną datą zjednoczenia Zachodniej i Wschodniej Białorusi”.

Łukaszenka złożył rodakom życzenia z okazji nowego święta. – Jak mówili nasi mądrzy przodkowie – ziemia jest silna narodem. I Białoruś nie raz potwierdziła tę mądrość w swojej historii. By pozostawić przyszłym pokoleniom pamięć o doświadczeniu historycznym, utrwalamy ją w świętach państwowych. Takich, które przypominają o wielkiej wadze pokoju na ojczystej ziemi, niepodległości kraju i konsolidacji naszego narodu – oświadczył.

Dekret o wprowadzeniu nowego święta państwowego Łukaszenka podpisał w czerwcu. „Dzień ten (17 września 1939 r.) stał się aktem historycznej sprawiedliwości dla narodu białoruskiego – rozdzielonego wbrew jego woli w 1921 r. na mocy pokoju ryskiego – i na zawsze utrwalił się w narodowej tradycji historycznej” – podano wówczas w komunikacie, cytowanym przez agencję BiełTA. Związek Radziecki zaatakował wschodnie tereny Polski 17 września 1939 r. na mocy ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow z Niemcami, które uderzyły w Polskę od zachodu szesnaście dni wcześniej. Tereny na wschód od Bugu zostały następnie włączone do Białoruskiej i Ukraińskiej Socjalistycznych Republik Radzieckich (BSRR i USRR).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Na Białorusi do dzisiaj oficjalna historiografia określa te wydarzenia jako przyłączenie ziem zachodniej Białorusi do BSRR. Historiografia radziecka przekonywała, że 17 września 1939 r. Armia Czerwona rozpoczęła „wyzwalanie terenów wschodniej Białorusi i Ukrainy”.

W czerwcu 1941 r. Niemcy zaatakowały Związek Radziecki. Ta część II wojny światowej (1941-1945), w której walczyły ze sobą te dwa kraje, jest nazywana w Rosji, na Białorusi i większości krajów byłego ZSRR Wielką Wojną Ojczyźnianą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej