RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Homoseksualiści dostaną odszkodowanie. Jest decyzja niemieckiego rządu

Do końca sierpnia wnioski o takie odszkodowania złożyło 317 osób (fot. Shutterstock/M.Moira)
Do końca sierpnia wnioski o takie odszkodowania złożyło 317 osób (fot. Shutterstock/M.Moira)

Niemieckie władze wypłacą rekompensaty 249 osobom prześladowanym na mocy nazistowskiej ustawy o homoseksualizmie, która nie została anulowana przez wiele lat po wojnie. Dotąd na odszkodowania przeznaczono 860 tys. euro – podaje we wtorek Associated Press.

Niemcy nie radzą sobie z homofobią. Kolejny atak na człowieka z flagą LGBT

21-latek z flagą LGBT wystającą z plecaka został pobity w centrum Berlina. Został zaatakowany przez grupę mężczyzn, którzy uderzyli go w twarz i...

zobacz więcej

W poniedziałek władze federalne poinformowały, że do końca sierpnia wnioski o takie odszkodowania złożyło 317 osób, 14 jest nadal rozpatrywanych, 18 odrzucono a 36 zostało wycofanych.

Homoseksualizm przestępstwem w RFN aż do 1969 roku


Nazistowski przepis, zwany Paragrafem 175, pozostał w mocy po wojnie w Niemczech Zachodnich aż do 1969 roku, kiedy to homoseksualizm przestał być uznawany za przestępstwo.

Bundestag przyjął w 2017 roku ustawę, która anulowała wyroki skazujące na mocy Paragrafu 175 i pozwala na wypłacenie osobom poszkodowanym 3 tys. euro za skazanie i po 1,5 tys. euro za każdy rok więzienia.

W 2019 roku rząd federalny postanowił, że rekompensaty będą też wypłacane osobom, które nie zostały skazane, ale były obiektem dochodzenia lub przebywały w areszcie śledczym w związku z Paragrafem 175. Poszkodowani mogą otrzymać 500 euro za otwarcie dochodzenia przeciw nim i po 1,5 tys. euro za rok aresztu śledczego.

Prawo uznające homoseksualizm mężczyzn za przestępstwo zostało w Niemczech wprowadzone w XIX wieku i zaostrzone pod rządami nazistów; na jego mocy skazano około 50 tys. osób.

Rekompensaty będą również przyznane osobom skazanym w Niemczech Wschodnich, gdzie nieco łagodniejsza wersja Paragrafu 175 obowiązywała do 1968 roku.

W sumie, w obu państwach niemieckich, skazano na mocy tego przepisu 68 300 osób. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej