RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Skandal w centrum miasta. W mundurach nazistów pozorowali scenę likwidacji Żyda

Skandaliczna inscenizacja w nazistowskich mundurach (fot. YouTube/ Hart van Nederland; Nora Alouani)
Skandaliczna inscenizacja w nazistowskich mundurach (fot. YouTube/ Hart van Nederland; Nora Alouani)

Kilku młodych Holendrów przebrało się w nazistowskie mundury i maszerowało po centrum miasta Urk, a następnie przeprowadziło inscenizowaną likwidację żydowskiego więźnia. Policja wszczęła w tej sprawie dochodzenie.

Amsterdam: Wystawa pt.: „Czy żydzi są biali?” odpowiedzią na antysemityzm?

Żydowskie Muzeum Historyczne w Amsterdamie otworzyło wystawę pod tytułem„Czy Żydzi są biali?”. Jej intencją zdaniem kuratorów wystawy jest przekaz,...

zobacz więcej

W sobotnie popołudnie nadmorska miejscowość Urk w północnej części kraju była świadkiem niecodziennego wydarzenia. Kilku młodych ludzi przebranych w nazistowskie mundury z okresu II wojny światowej paradowało w centrum miasta.

W pewnym momencie odegrali scenę likwidacji żydowskiego więźnia z żółtą Gwiazdą Dawida na piersi. Zdjęcia tej sceny zostały opublikowane w mediach społecznościowych.

„Lekceważenie Holokaustu”, „normalizowanie antysemityzmu”


– To czysta nienawiść – uważa Aron Vrieler, badacz antysemityzmu w Izraelskim Centrum Informacji i Dokumentacji (CIDI). „Banda idiotów”, „ludzie bez szacunku”, „lekceważenie Holokaustu”, „normalizowanie antysemityzmu” – to tylko kilka cytowanych przez dziennik „De Telegraaf” reakcji mieszkańców tej rybackiej miejscowości na zachowanie młodych mężczyzn. Dziennik „Algemeen Dagblad” przypomina, że w czasie II wojny światowej z Urk deportowano do obozu w Sobiborze 80 Żydów.

Protestowali przeciwko koronawirusowym obostrzeniom


Z oświadczenia władz gminy wynika, że była to „niedopuszczalna forma protestu przeciwko obostrzeniom wprowadzonym w związku z koronawirusem”.

Jak informuje we wtorek portal NOS, mężczyźni przeprosili za swoje zachowanie. „Chcemy podkreślić, że absolutnie nie jesteśmy antysemitami, ani nie popieramy niemieckiego reżimu z II wojny światowej” – napisali w oświadczeniu.

Zobacz także: Legendarny holenderski piłkarz użył na antenie nazistowskiego pozdrowienia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej