RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

SG wydała ponad 360 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym

Na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz przebywania osób, które tam nie mieszkają (fot. Straż graniczna)
Na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz przebywania osób, które tam nie mieszkają (fot. Straż graniczna)

Od początku stanu wyjątkowego w pasie przy granicy polsko–białoruskiej wydano ponad 360 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym – przekazała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

Nielegalni migranci szturmują granicę z Polską. Straż Graniczna podała liczby

Minionej doby Straż Graniczna odnotowała 174 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 10 nielegalnych imigrantów –...

zobacz więcej

Na terenie działania Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej do tej pory wydano 304 zgody na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej – 60.

Wydane pozwolenia dotyczyły odwiedzin u osób, zazwyczaj rodzin, które mieszkają w strefie objętej stanem wyjątkowym.

W ocenie rzecznik SG, liczba osób ubiegających się o zgody na wjazd do stref stanu wyjątkowego maleje. Najwięcej próśb o wydanie pozwoleń było na początku stanu.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

SG podsumowuje sytuację na granicy z Białorusią. To już tysiące akcji

Od początku września Straż Graniczna odnotowała 1 tys. 995 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Tylko w sobotę były 244...

zobacz więcej

Według rozporządzenia na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz przebywania przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają.

Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych; przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych; pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze; wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze; świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe; posiadające nieruchomości na tym terenie.

Zakaz nie dotyczy również rolników pracujących w gospodarstwach rolnych; uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki; opiekunów dzieci do lat 3; osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej